برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  3 , شماره  2 ; از صفحه 41 تا صفحه 48 .
 
عنوان مقاله: 

اثر ليتيوم کلرايد بر تراکم سلول هاي گرانولار فولياي V و VI مخچه در مدل مسموميت تري متيل تيني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی، دانشکده علوم، واحد علوم و تحقیقات فارس، دانشگاه آزاد اسلامی، فارس، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: تري متيل تين يک سم محيطي است که مرگ نوروني انتخابي را در سيستم عصبي مرکزي انسان و جوندگان القا مي کند. پيشنهاد شده است که ليتيوم کلرايد مي تواند از سميت تري متيل تين و متعاقب آن مرگ نوروني جلوگيري کند. اين مطالعه اثرات محافظت عصبي ليتيوم کلرايد را بر تراکم سلول هاي گرانولار مخچه در لوب V و VI موش هاي صحرايي نژاد اسپراگ داولي مسموم شده با تري متيل تين بررسي کرد.
مواد و روش ها: 30 سر موش صحرايي بالغ به 3 گروه تقسيم شدند. گروه کنترل (موش هاي صحرايي سالم درمان نشده) هيچ درماني را دريافت نکردند، گروه شم پس از مسموميت با تري متيل تين (
8 ميلي گرم/کيلوگرم وزن بدن)، به مدت 14 روز سالين دريافت کرد. گروه آزمايش پس از مسموميت با تري متيل تين، ليتيوم کلرايد (20 ميلي گرم/کيلوگرم وزن بدن) را به مدت 14 روز دريافت کرد. موش هاي صحرايي قرباني شدند و ارزيابي هاي هيستوپاتولوژي انجام شد.
يافته ها: نتايج نشان دادند که تراکم سلول هاي گرانولار فوليوم
V مخچه به طور معني داري در موش هاي صحرايي گروه شم در مقايسه با گروه هاي کنترل و آزمايش بالاتر بود. تجويز ليتيوم کلرايد تراکم سلول هاي گرانولار را در فوليوم V مخچه تحت تاثير قرار نداد. بنابراين نتايج نشان دادند که تراکم سلول هاي گرانولار در فوليوم VI به طور معني داري در گروه شم در مقايسه با ديگر گروه ها کاهش يافت. تجويز ليتيوم کلرايد از آپوپتوز نوروني جلوگيري کرد و سلول هاي گرانولار را در مخچه حفظ کرد.
نتيجه گيري: اين مطالعه پيشنهاد مي کند که ليتيوم کلرايد ممکن است اثري محافظت کننده عصبي روي آسيب توکسيک ناشي از تري متيل تين در مخچه داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی