برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1379 , دوره  32 , شماره  39 ; از صفحه 135 تا صفحه 147 .
 
عنوان مقاله: 

بنيانهاي بوم شناختي زمين ويژگيهاي زيست محيطي خاك (پدوسفر)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جغرافیا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرری
 
چکیده: 

بیوسفر زمین در شکل گیری قابلیت زیستی خود در حد نسبتا زیادی به خاک که عمدتا حاصل تاثیرات متقابل عناصر اتمسفری و عوامل اقلیمی از یک طرف و پوسته جامد زمین یا سنگ مادر از طرف دیگر می باشد، مدیون است. این ماده یا بستر، پدیده مهمی از طبیعت و ابزار بسیار ضروری برای انسان در تامین نیازهای زیستی است. در تشکیل این لایه مهم دارای حیات علاوه بر عوامل دیگر، مهمترین نقش بر عهده آب هوا و سنگ مادر است. این دو عامل با آمیخته شدن با عنصر زمان در درجه اول و یاری گرفتن از عوامل دیگری چون ارگانیسم های خاک و توپوگرافی زمین، خاک به مفهوم واقعی را بوجود آورده و این ابزار مهم حیات را در اختیار انسان قرار می دهد.
در این مقاله سعی شده است تا ویژگیهای این عنصر مهم حیات و ساختار سیستمی آن شرح داده شود. در این راستا آشنایی با بافت فیزیکی و ساختار شیمیایی خاک می تواند از تخریب آن که معضل مهم زیست محیطی زمان ما است، جلوگیری کند. آشنایی با جریانهای جاری بر عنصر خاک می تواند به حفظ آن کمک کند. برای تحقق این امر کلیه عوامل موثر در تشکیل خاک مورد بررسی قرار گرفته و ارتباط سیستمی هر کدام از آنها در کلیت خاک بررسی شده است. همچنین عوامل موثر در تنوع خاک مطرح و نقش آنها بر شکل گیری انواع خاک که خود پدیده بسیار مهم و قابل توجهی است، ذکر شده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بدری فر، م. (1379). بنیانهای بوم شناختی زمین ویژگیهای زیست محیطی خاک (پدوسفر). پژوهشهای جغرافیایی, 32(39), 135-147. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=29161Vancouver : کپی

بدری فر منصور. بنیانهای بوم شناختی زمین ویژگیهای زیست محیطی خاک (پدوسفر). پژوهشهای جغرافیایی. 1379 [cited 2021September28];32(39):135-147. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=29161IEEE : کپی

بدری فر، م.، 1379. بنیانهای بوم شناختی زمین ویژگیهای زیست محیطی خاک (پدوسفر). پژوهشهای جغرافیایی, [online] 32(39), pp.135-147. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=29161. 

 
بازدید یکساله 120 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی