برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1394 , دوره  3 , شماره  4 ; از صفحه 41 تا صفحه 48 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه خصومت و اختلالات خواب در ميان دانشجويان رشته پرستاري با اختلال استرس پس از سانحه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه روانشناسی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: علاوه بر يازدهمين ويرايش طبقه بندي بين المللي بيماري ها، در پنجمين راهنماي تشخيصي و آماري اختلالات رواني اذعان شده است که نگرش ها (نسبت به خود، ديگران، جهان و آينده) و کيفيت خواب مي تواند به طور جدي توسط اختلال استرس پس از سانحه مختل شود. پژوهش حاضر به منظور مقايسه خصومت و اختلالات خواب در دانشجويان پرستاري با و بدون اختلال استرس پس از سانحه انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه توصيفي -علي مقايسه اي بر روي 190 (140 دختر و50 پسر) دانشجوي پرستاري دانشگاه آزاد اسلامي تويسرکان، ايران انجام گرديد. شرکت کنندگان توسط نمونه گيري طبقه اي انتخاب شدند. در اين مطالعه سه پرسشنامه شامل فهرست اختلال استرس پ س از سانحه ويرايش عادي، خرده مقياس خصومت از پرسشنامه پرخاشگري باس و پري و خرده مقياس اختلالات خواب از پرسشنامه مي سي سي پي، براي اختلال استرس پس از سانحه مربوط به جنگ مورد استفاده قرار گرفت.
يافته ها: 56 نفر از 190 دانشجو با علايم اختلال استرس پس از سانحه مشخص شدند. اين گروه از دانشجويان به طور قابل توجهي نمرات بالاتري در خصومت و اختلالات خواب داشتند. تجزيه و تحليل رگرسيون نشان داد که اختلالات خواب و خصومت، پيش بيني کننده هاي مثبت معني داري براي اختلال استرس پس از سانحه بودند.
نتيجه گيري: با توجه به شيوع قابل ملاحظه و تاثير اختلال استرس پس از سانحه بر کيفيت خواب و خصومت بيماراني که از اختلال استرس پس از سانحه رنج مي برند، به نظر مي رسد که مداخله براي پيشرفت تشخيص و درمان بسيار مهم است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

امیرپور، ب.، و مرآتی، م. (1394). مقایسه خصومت و اختلالات خواب در میان دانشجویان رشته پرستاری با اختلال استرس پس از سانحه. علوم اعصاب شفای خاتم, 3(4), 41-48. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=291550Vancouver : کپی

امیرپور برزو، مرآتی مهدی. مقایسه خصومت و اختلالات خواب در میان دانشجویان رشته پرستاری با اختلال استرس پس از سانحه. علوم اعصاب شفای خاتم. 1394 [cited 2021November29];3(4):41-48. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=291550IEEE : کپی

امیرپور، ب.، مرآتی، م.، 1394. مقایسه خصومت و اختلالات خواب در میان دانشجویان رشته پرستاری با اختلال استرس پس از سانحه. علوم اعصاب شفای خاتم, [online] 3(4), pp.41-48. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=291550. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 224 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی