برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آبان 1394 , دوره  28 , شماره  96 ; از صفحه 22 تا صفحه 29 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير استفاده از شکم بند برشدت درد و رضايتمندي بيماران پس از عمل جراحي شکم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ساليانه بيش از صدها ميليون نفر تحت جراحي قرار ميگيرند و درد پس از عمل جراحي را تجربه مي کنند. بي حرکتي و درد پس از جراحي از عوامل خطر قابل تعديل ترومبوآمبولي و عوارض ريوي هستند. بر اساس مطالعات اندکي که انجام شده است، استفاده از شکم بند، درد بعد از عمل، تشکيل سرم، ديسترس رواني و ناراحتي بعد از عمل را کاهش مي دهد. بنابراين، اين پژوهش با هدف بررسي تاثيراستفاده از شکم بند بر درد و رضايتمندي بيماران تحت عمل جراحي شکم انجام شد.
روش بررسي: در اين کارآزمايي باليني شاهد دار تصادفي، 48 بيمارکانديد جراحي لاپاراتومي درماني با برش خط وسط به صورت تصادفي در دو گروه مداخله و کنترل قرار گرفتند. سه روز اول بعد از عمل جراحي بيماران گروه مداخله قبل از اولين حرکت در صبح شکم بند بسته و راه مي رفتند و به محض قرار گرفتن روي تخت، پرسشنامه درد و رضايتمندي تکميل مي شد. در گروه کنترل نيز بدون هيچ مداخله اي، درد و رضايتمندي شرکت کنندگان بعد از راه رفتن و قرار گرفتن روي تخت اندازه گيري شد.جهت تجزيه و تحليل داده ها از آمار توصيفي و استنباطي (کاي دو، فريدمن و تي تست) استفاده شد.
يافته ها: درگروه مداخله شدت درد به طور معني داري کمتر (p<0.05) و رضايتمندي به طور معني داري بيشتر (p<0.05) از گروه کنترل بود.
نتيجه گيري کلي: نتايج نشان داد که شکم بند به عنوان يک روش مداخله غير دارويي منجر به کاهش درد و افزايش رضايتمندي بيماران بعد از جراحي شکم مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 93
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی