برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

داستان وارگي تاريخ بيهقي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه گیلان
 
چکیده: 

تاريخ بيهقي را نمونه کامل بلاغت طبيعي زبان فارسي به شمار آورده اند و در توجيه چگونگي شکل گيري بلاغت در نثر بيهقي فراوان سخن گفته اند. گاه آن را محصول سبک زباني بيهقي دانسته اند – سبکي که در آن واژه هاي مناسب به مقتضاي کلام گزينش مي شوند، واژه هاي عربي و فارسي به صورت معتدل در هم مي آميزند و افعال کاربردهاي متنوعي مي يابند. گاه نيز بلاغت بيهقي و عامل رسايي و گيرايي نثر او را ناشي از کاربرد معتدلانه صنايع ادبي معرفي کرده اند.
واقعيت اين است که بلاغت در آثار ادبي متکلف امر اثرگذاري بر مخاطب است و آنچه بيهقي را از سايرين متمايز ساخته دغدغه او براي اثرگذاري بر خوانندگان است. راز زنده بودن، جذابيت و لذت بخشي تاريخ بيهقي را بايد در همين دغدغه او جستجو کرد.
بيهقي، در کنار دقت و وسواسي که در بازتاب دادن واقعي رويدادهاي تاريخي دارد، به خوانندگان کتابش نيز مي انديشد. مخاطب انديشي بيهقي موجب شده است تا او براي ايجاد کشش و همچنين براي باورپذير کردن محتواي کتابش از شگردهايي بهره جويد. بيهقي به خوبي مي داند که براي دستيابي به اين هدف و همچنين براي افزايش ميزان اثرگذاري کلامش بايد به مقتضاي حال مخاطبان توجه کند. به همين جهت، با در نظر گرفتن مسائل رواني و عاطفي خوانندگان، سعي مي کند ارتباطي صميمانه با آنان برقرار کند؛ مثلا، در جاي جاي کتاب، با فروتني از بابت درازگويي هايش عذرخواهي مي کند؛ با لحني احترام آميز از افراد ياد و درباره آنان واقع بينانه و منصفانه داوري مي کند. حتي درباره بوسهل زوزني که نسبت به بيهقي بدي کرده است بزرگ منشانه حرف مي زند. در چند جا خود را راستگو معرفي و تاکيد مي کند که محال است دروغ بنويسد و، براي آن که او را به دروغگويي و سطحي نگري متهم نکنند، مشخصات و ميزان ثقه بودن راويان را توضيح مي دهد و جايي که دليل محکمي بر سخن خود ندارد و حدس مي زند خواننده سخن او را نمي پذيرد با ذکر و الله اعلم بالصواب خود را در کنار خوانندگان قرار مي دهد. همه اين موارد بخشي از نشانه هاي توجه بيهقي به مقتضاي حال مخاطب است ...

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 281
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی