برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

انسان در جهان يا جهان در انسان «جستاري در خصوص رابطه انسان با جهان از نگاه صدرالمتالهين»

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه امام صادق (ع)
 
چکیده: 

فيلسوفان اسلامي در خصوص رابطه انسان با جهان بر اين باورند که انسان، عالم صغير است و جهان، انسان کبير.در اين نگاه انسان عصاره و چکيده جهان محسوب مي شود و جامعيت او به واسطه روح الهي و ملکوتي است که در او دميده شده است.از بين فلاسفه ملاصدرا معتقد است که هنگامي که بدن انسان با حرکت جوهري به مرحله «تسويه» رسيد، استعداد و قابليت لازم را جهت دريافت اين نفخه الهي مي يابد و آن گاه روح الهي با تمامي اسماء و صفاتش، در حد استعداد و قوه، در ترکيب بدن انسان جلوه مي کند. بدين ترتيب، انسان به عنوان خليفه الهي، مي تواند تمام حقايق کلي و جزيي عالم و خواص و اسماء آن ها را بشناسد و بنا بر اتحاد عالم و معلوم، جهاني عقلاني شبيه جهان خارجي گردد.
بر اين اساس، مساله اصلي در اين تحقيق اين است که آيا انسان در جهان است و موجودي از موجودات جهان محسوب مي شود يا جهان در انسان؟ چگونه جهان با تمام عظمت خود در انسان واقع مي شود؟ انسان با چه ويژگي مي تواند جهاني عقلاني گردد؟

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سلیمانی، ف. (1394). انسان در جهان یا جهان در انسان «جستاری در خصوص رابطه انسان با جهان از نگاه صدرالمتالهین». حکمت و فلسفه, 11(4 (پیاپی 44)), 41-60. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=289505Vancouver : کپی

سلیمانی فاطمه. انسان در جهان یا جهان در انسان «جستاری در خصوص رابطه انسان با جهان از نگاه صدرالمتالهین». حکمت و فلسفه. 1394 [cited 2021October17];11(4 (پیاپی 44)):41-60. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=289505IEEE : کپی

سلیمانی، ف.، 1394. انسان در جهان یا جهان در انسان «جستاری در خصوص رابطه انسان با جهان از نگاه صدرالمتالهین». حکمت و فلسفه, [online] 11(4 (پیاپی 44)), pp.41-60. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=289505. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی