برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير ترکيب مهار کننده هاي آنزيم مبدل آنژيوتانسين و بلوک کننده هاي گيرنده آنژيوتانسين بر پيشرفت بيماري کليوي در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 در مقايسه با تجويز هر يک از اين دو دارو به تنهايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه داخلی، دانشکده‌ی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مهار سيستم رنين- آنژيوتانسين در بيماران مبتلا به نفروپاتي ديابتي منجر به کاهش پروتئينوري و نيز کاهش سرعت پيشرفت نارسايي کليه مي گردد. هدف از انجام اين مطالعه، بررسي تاثير توام مهار کننده هاي آنزيم مبدل آنژيوتانسين (ACEIs يا Angiotensin converting enzyme inhibitors) و بلوک کننده هاي گيرنده آنژيوتانسين (ARBs يا Angiotensin receptor blockers) بر پيشرفت بيماري کليوي در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 در مقايسه با تجويز هر يک از اين دو دارو به تنهايي بود.
روش ها: 90 بيمار مبتلا به نفروپاتي ديابتي نوع 2 به صورت تصادفي در سه گروه دريافت کننده کاپتوپريل، لوزارتان و کاپتوپريل به همراه لوزاتان قرار گرفتند. پروتئينوري در فواصل زماني قبل از شروع درمان، 2، 6 و 12 ماه و کليرانس کراتينين در قبل و بعد از درمان در بيماران اندازه گيري شد. تحليل داده ها با استفاده از نرم افزار
SPSS با استفاده از آزمون هاي آماري Repeated measures ANOVA، Fisher's least significant difference (Fisher's LSD) و t Indipendent انجام شد.
يافته ها: پروتئينوري بيماران در تمامي گروه ها با مصرف دارو بهبود يافت و از شدت آن کاسته شد (
P<0.001). اين کاهش، در گروه درمان ترکيبي بيشتر از ساير گروه ها بود (P=0.025). کليرانس کراتينين در هيچ يک از گروه ها، تفاوت معني داري نداشت.
نتيجه گيري: استفاده از دسته هاي دارويي
ACEIS و ARBs در کاهش پروتئينوري در نفروپاتي ديابتي در ديابت نوع 2 موثر بود، اما درمان ترکيبي از اين دو دسته دارويي به صورت معني داري نتايج بهتري در کاهش پروتئينوري داشت. با اين حال، استفاده از اين داروها در بهبود کليرانس کراتينين اثر قابل ملاحظه اي نداشت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 592
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی