برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1395 , دوره  40 , شماره  4 ; از صفحه 371 تا صفحه 380 .
 
عنوان مقاله: 

ديدگاه اساتيد دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در مورد سيستم ارزشيابي اساتيد و عوامل موثر بر ارزشيابي آنان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* زاهدان، دانشکده دندانپزشکی، گروه پروتزهای دندانی
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه ارزشيابي به فرايندي فراگير و ضروري در تمامي سازمان ها تبديل شده است. در اين ميان ارزشيابي در موسسات آموزش عالي که آموزش و ارتقاي فرآيند آموزش را هدف خود قرار داده اند، ضرورت بيشتري دارد. هر ساله در دانشکده دندان پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد ارزشيابي آموزشي اساتيد از ديدگاه دانشجويان، مديران، همکاران و غيره صورت مي گيرد و نتايح آن به اطلاع اساتيد رسانده مي شود. اين مطالعه به منظور بررسي ديدگاه اساتيد دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در خصوص عوامل موثر بر ارزشيابي کيفيت آموزشي اساتيد، انجام شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي که در سال تحصيلي 89-88 در دانشکده دندان پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد انجام شد پرسشنامه هايي روا و پايا منطبق بر اهداف تحقيق در سه بخش تهيه و تنظيم شد، بخش اول شامل مشخصات فردي اساتيد، بخش دوم شامل سوالاتي پيرامون نظرات اساتيد نسبت به بازخورد اعلام نمره ارزشيابي و اهميت نمرات اعلام شده از سوي منابع و افراد مختلف و بخش سوم سوالاتي را در زمينه عوامل موثر در افزايش يا کاهش نمره ارزشيابي از ديدگاه اساتيد در بر داشت. پس از جمع آوري اطلاعات، با استفاده از آزمون فريدمن تجزيه و تحليل آماري انجام شد (
a=0.05).
يافته ها: بيش از نيمي از اساتيد اعتقاد داشتند بين نمره ارزشيابي و واقعيت شيوه تدريس ارتباط متوسطي وجود دارد. در مورد اهميت نمرات اعلام شده از سوي منابع مختلف،
46.2 درصد (30 نفر) اساتيد اهميت نظرات دستياران تخصصي را زياد اعلام کردند. در بين علل افزايش نمره ارزشيابي از ديدگاه اساتيد، اولويت اول را توانايي و تسلط بيشتر بر محتواي دروس نسبت به موارد ديگر کسب نمود و کمترين اولويت را تجديد شيوه تدريس کسب کرد (P<0.001). مهمترين عامل در افت نمره ارزشيابي عملکرد نامناسب مسوولين و کم اثر ترين عامل وجود تعطيلات مکرر در طول ترم بود (P<0.001).
نتيجه گيري: جهت دست يافتن به نتايج بهتر و واقعي تر در ارزشيابي ها، اصلاح و ارتقا ابزارهاي ارزشيابي و فرآيندهاي اجرايي ارزشيابي پيشنهاد مي شود. از آنجايي که از نظر اساتيد مهمترين عامل در افزايش نمره ارزشيابي، تسلط بر محتوي دروس بود، لازم است اساتيد با شرکت در کارگاه هاي آموزشي، سمينارها و مطالعه رفرنس ها، علم خود را افزايش داده و به روز نمايند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 182
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی