برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1395 , دوره  5 , شماره  19 ; از صفحه 117 تا صفحه 125 .
 
عنوان مقاله: 

تجزيه زيستي فنل توسط مخمر هالوتولرانت Trichosporon cutaneum در محيط نمکي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: فنل و مشتقات آن از جمله مهم ترين آلاينده هاي محيطي هستند که غالبا در پساب هاي صنعتي يافت مي شوند. با وجود سمي بودن، فنل مي تواند به عنوان تنها منبع کربن و انرژي توسط برخي ميکروارگانيسم ها مصرف شود.
مواد و روش ها: در اين پژوهش جداسازي مخمرهاي تحمل کننده نمک و تجزيه کننده فنل در محيط کشت
GPY و MA حاويppm 250 فنل و 5 درصد NaCl انجام شد. از ميان جدايه هاي به دست آمده، جدايه مخمري با توانايي مصرف بالاي فنل در حضور 5 درصد NaCl انتخاب و از طريق PCR ژن ITS شناسايي شد. مقاومت اين جدايه نسبت به غلظت هاي مختلف فنل و آثار سمي آن و همچنين تجزيه فنل و در حضور 5 درصد NaCl ازطريق سنجش مقدار فنل باقيمانده به روش اسپکتروسکوپي و اندازه گيري وزن خشک سلولي انجام شد.
نتايج: در اين پژوهش 15 جدايه جداسازي شد که بر اساس توانايي رشد در غلظت هاي فنل و نمک، جدايه
ADH 8 به عنوان جدايه منتخب انتخاب شد. تعيين توالي ژن ITS اين جدايه را به عنوان Trichosporon cutaneum معرفي کرد. بر اساس نتايج به دست آمده تاثير ممانعت کننده فنل در محيط حاوي 5 درصد NaCl در غلظت هاي بيشتر از ppm 1250 مشاهده شد که در نتيجه آن، کاهش قابل ملاحظه اي در رشد و حذف فنل صورت گرفت. در غلظت هاي 750 و 1000 ppm فنل، تمامي غلظت اوليه فنل پس از 24 ساعت انکوباسيون مصرف شد، ولي در غلظت ppm 1250 به دليل سميت فنل بر T.cutaneum، سرعت رشد سلولي و مصرف فنل متفاوت بود و با فاز تاخيري و زمان انکوباسيون طولاني تر، حذف فنل آغاز و پس از 48 ساعت، تمام فنل اوليه مصرف شد.
بحث و نتيجه گيري: نتايج به دست آمده نشان مي دهد که سويه
T.cutaneum تحمل کننده نمک، با مقاومت بالا نسبت به فنل مي تواند به عنوان ابزار بالقوه اي جهت ازبين بردن آلودگي هاي فنلي در تصفيه پساب و خاک حاوي نمک استفاده شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 100
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی