برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1395 , دوره  15 , شماره  1 ; از صفحه 47 تا صفحه 54 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي دقت ام.آر.آي در تشخيص ندول هاي منفرد ريوي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، مرکز تحقیقات تصویربرداری، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ندول منفرد ريوي ضايعات مدور زير 3 سانتي متر هستند که حاشيه مشخص داشته و با پارانشيم ريه محاصره شده اند. سي تي اسکن روش استاندارد براي تشخيص اين ضايعات مي باشد. علي رغم مزاياي ام آر آي در تصويربرداري اجزاي مختلف بدن، استفاده معمول از آن در تشخيص ندول منفرد ريوي اثبات نشده است. در اين مطالعه، دقت ام آر آي در تشخيص اين ضايعات مورد بررسي قرار گرفته است.
روش بررسي: در اين مطالعه، 32 بيمار که در آن ها ندول منفرد ريوي توسط سي تي اسکن اثبات شده است و 11 نفر با نتيجه نرمال سي تي اسکن به ترتيب به عنوان گروه هدف و شاهد انتخاب گرديدند. سي تي اسکن به عنوان روش انتخابي تصويربرداري درنظر گرفته شده و نتايج حاصل از ام آر آي با آن مقايسه گرديد.
يافته ها: اندازه، محل ندول و سکانس هاي مختلف ام آر آي، پارامترهاي درنظر گرفته شده در اين مطالعه هستند. نتايج آماري مويد حساسيت تشخيصي 27 درصد و 55 درصد و 36 درصد براي تصاوير T1w و T2w و Fat-Sat به ترتيب بوده است. ويژگي در تصاوير، T2، T1 Fat-Sat نيز به ترتيب 97 درصد، 90 درصد و 90 درصد استنتاج گرديد.
بحث و نتيجه گيري: علي رغم ويژگي بالاي سکانس هاي ام آر آي در بررسي ندول منفرد ريه، به دليل پايين بودن حساسيت اين روش تصويربرداري استفاده معمول آن بدون تزريق کنتراست در تشخيص ضايعات مذکور پيشنهاد نمي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 270
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی