برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1393 , دوره  6 , شماره  20 ; از صفحه 143 تا صفحه 160 .
 
عنوان مقاله: 

رويکردهاي طبابت اصحاب طب سنتي: تاريخ ديروز، دغدغه امروز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه طب سنتی، دانشکده طب سنتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: همه اطباي طب سنتي ايراني از گذشته تاکنون بر اين امر اتفاق نظر دارند که هدف پزشکي، حفظ صحت موجود و اعاده صحت از دست رفته به بيمار است، ولي در روش به دست آوردن و تعليم دانش مورد نياز اختلاف نظرهايي داشتند که امروزه نيز به قوت خود باقي است. بررسي آن اختلافات، درس هايي جهت استفاده بهينه از طب سنتي در زمان حال در بر خواهد داشت.
روش: مطالعه حاضر، مروري است بر مطالب پيرامون رويکردهاي طبابت اصحاب طب سنتي که از کتب طب سنتي ايران همچون «هدايه المتعلمين» (ابوبکر ربيع بن احمد اخويني بخارايي)، «مفتاح الطب و منهاج الطلاب» (ابوالفرج علي بن الحسين ابن هندو)، «ذخيره خوارزمشاهي» (سيداسماعيل جرجاني)، «في فرق الطب للمتعلمين» (جالينوس)، «عيون الانباء في طبقات الاطباء» (احمد بن قاسم ابن ابي اصيبعه) و چند منبع ديگر اقتباس و بررسي شده است.
يافته ها: اطباي گذشته از روش هايي مبتني بر عقل و تجربه براي کسب دانش طب و بکارگيري آن استفاده مي نمودند و بر اساس اعتقاد به اين که کداميک از روش هاي مذکور مهم تر يا گاهي تنها راه براي پرداختن به امر طبابت است، در يکي از سه گروه اصحاب تجربه، قياس و حيل قرار مي گرفتند. تفاوت ديدگاه هاي اين سه گروه توجيه کننده راهکارهاي مختلفي است که براي تشخيص، انتخاب درمان و کسب دانش طب در پيش مي گرفتند. تاکيد گروهي از اصحاب تجربه صرفا بر استفاده از تجربيات قبلي، موجب تنگ شدن مسير اجتهاد و اقتباس براي فهم بيماري هاي جديد و بيماراني که شرايط يا عوارض جديدي را گزارش مي کردند، مي شود. اصرار بر قياس صرف بدون استفاده از تجربيات قبلي نيز تشخيص و درمان را دچار مشکل مي نمايد. همچنين پرداختن صرف به خود بيماري و نه بيمار آنچنان که اصحاب حيل به آن معتقد بودند راه را براي خطا خصوصا زياده روي در استعمال اعمال يداوي و داروهاي قوي باز مي کند.
بحث و نتيجه گيري: براي شناخت دقيق تر حقايق مي بايست از روش هاي گوناگوني اعم از تجربه، آزمايش و تعقل و استدلال در اسباب بيماري و احوالات بيمار در کنار هم استفاده نمود. همان گونه که صناعت پزشکي در طول تاريخ به وسيله قياس و تجربه با هم متوسع و متکامل گرديده، امروزه نيز هر که هر دو را به تناسب ميزان کارايي شان در هر بيمار يا بيماري جديدي بکار بندد، مي تواند به صورت موثرتري به تشخيص و درمان بپردازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سرداری، م.، و علیزاده، م.، و شریفی، ح.، و کلاهدوز، س. (1393). رویکردهای طبابت اصحاب طب سنتی: تاریخ دیروز, دغدغه امروز. تاریخ پزشکی, 6(20), 143-160. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=287609Vancouver : کپی

سرداری مهدی، علیزاده مهدی، شریفی حسین، کلاهدوز سیما. رویکردهای طبابت اصحاب طب سنتی: تاریخ دیروز, دغدغه امروز. تاریخ پزشکی. 1393 [cited 2021November30];6(20):143-160. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=287609IEEE : کپی

سرداری، م.، علیزاده، م.، شریفی، ح.، کلاهدوز، س.، 1393. رویکردهای طبابت اصحاب طب سنتی: تاریخ دیروز, دغدغه امروز. تاریخ پزشکی, [online] 6(20), pp.143-160. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=287609. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 99 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی