برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثربخشي آموزش گروهي ايمن سازي در مقابل استرس بر ميزان استرس، اضطراب و افسردگي بيماران تحت درمان با همودياليز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، خیابان هزارجریب، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشکده پرستاری و مامایی
 
چکیده: 

پيش زمينه و هدف: افسردگي و اضطراب به عنوان شايع ترين اختلال روان پزشکي در بيماران مبتلا به نارسايي مزمن کليه است. استرسورهاي رواني در اين بيماران منجر به کاهش رعايت رژيم هاي درماني و در نتيجه افزايش مرگ و مير و بستري شدن اين بيماران مي گردد. تکنيک آموزش ايمن سازي در مقابل استرس از جمله تکنيک هايي است که مي توان به آن اشاره کرد. در اين مطالعه تاثير آن بر ميزان استرس، اضطراب و افسردگي بيماران تحت درمان با همودياليز موردبررسي قرار گرفت.
مواد و روش کار: اين مطالعه طرحي نيمه تجربي بود که بر روي
64 بيمار انجام شد. بيماران به صورت تصادفي در دو گروه قرار گرفتند. گروه آزمون به مدت 8 هفته تحت آموزش گروهي ايمن سازي در مقابل استرس قرار گرفت. با استفاده از پرسشنامه DASS-42 ميزان استرس اضطراب و افسردگي شرکت کنندگان در هر گروه سه بار مورد اندازه گيري قرار گرفت: يک بار قبل از مداخله، يک بار بعد از مداخله و يک بار بعد از گذشت يک ماه از مداخله (مرحله پيگيري).
يافته ها: نتايج آناليز داده ها حاکي از آن بود که اين روش باعث کاهش معناداري در استرس، اضطراب و افسردگي گروه آزمون نسبت به گروه کنترل گرديد.
بحث و نتيجه گيري: نتايج اين پژوهش نشان داد که آموزش گروهي ايمن سازي در مقابل استرس بر ميزان استرس اضطراب و افسردگي بيماران تحت درمان با همودياليز موثر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هاشمی، م.، و شاهقلیان، ن.، و کاشانی، ف. (1395). بررسی اثربخشی آموزش گروهی ایمن سازی در مقابل استرس بر میزان استرس, اضطراب و افسردگی بیماران تحت درمان با همودیالیز. مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه, 14(1 (پی در پی 78)), 88-99. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=287090Vancouver : کپی

هاشمی مریم السادات، شاهقلیان ناهید، کاشانی فهیمه. بررسی اثربخشی آموزش گروهی ایمن سازی در مقابل استرس بر میزان استرس, اضطراب و افسردگی بیماران تحت درمان با همودیالیز. مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه. 1395 [cited 2021September20];14(1 (پی در پی 78)):88-99. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=287090IEEE : کپی

هاشمی، م.، شاهقلیان، ن.، کاشانی، ف.، 1395. بررسی اثربخشی آموزش گروهی ایمن سازی در مقابل استرس بر میزان استرس, اضطراب و افسردگی بیماران تحت درمان با همودیالیز. مجله دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه, [online] 14(1 (پی در پی 78)), pp.88-99. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=287090. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 134 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی