برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي علل اصلي و زمينه اي مرگ و مير نوزادان بر اساس کدبندي بين المللي بيماري ها در بيمارستان ابوذر اهواز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، دانشگاه علوم پزشکی اهواز، دانشکده پرستاری و مامایی، گروه پرستاری
 
چکیده: 

مقدمه: تامين، حفظ و ارتقاء سطح سلامت نوزادان به عنوان يک گروه آسيب پذير در خدمات بهداشتي درماني جايگاه ويژه اي دارد و بي ترديد اولين قدم در راه کاهش ميزان مرگ و مير و ارتقاء سطح سلامت آن ها، شناسايي علل مرگ و مير مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه گذشته نگر، علل اصلي مرگ نوزادان از پرونده هاي نوزادان فوت شده در بيمارستان ابوذر در سال 1390 استخراج گرديد و سپس بر اساس کدبندي جديد بين المللي بيماري ها (
International Coding of Disease version 10) طبقه بندي شد و اطلاعات بر حسب سن حاملگي، نوع زايمان، وزن تولد، جنس و سن بعد از تولد تجزيه و تحليل گرديد.
يافته ها: پنج علت اصلي مرگ به طور کلي عبارت بودند از نارسي، سندرم ديسترس تنفسي، سپتي سمي، آسفکسي و خونريزي داخل جمجمه. همچنين معلوم گرديد که علل مرگ در نوزادان با وزن تولد کم با نوزادان نارس مشابه بوده و عبارت بودند از سندرم ديسترس تنفسي، سپتي سمي، آسفکسي و خونريزي داخل جمجمه. در اين مطالعه بين مرگ با سن حاملگي، نوع زايمان، سن بعد از تولد و وزن تولد رابطه معني دار وجود داشت ولي بين مرگ با جنسيت رابطه معني داري يافت نشد.
بحث و نتيجه گيري: در حالي که عفونت ها به عنوان علت اصلي مرگ نوزادان رسيده در اين مطالعه بود، علل مهم مرگ در نوزادان نارس و کم وزن مطالعه ما با ساير مطالعات تفاوت عمده اي نداشت. با توجه به کاربرد آسان
ICD10 و کارآيي آن در تعيين علل اصلي و زمينه اي مرگ نوزادان، استفاده از اين طبقه بندي در گواهي هاي فوت نوزادان توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 135
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی