برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل مرتبط با اضافه وزن و چاقي در دانش آموزان شهر خرم آباد در سال تحصيلي 1391-1390

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* خرم آباد، دانشگاه علوم پزشکی لرستان، دانشکده بهداشت و تغذیه، گروه تغذیه
 
چکیده: 

مقدمه: چاقي و اضافه وزن با فاکتورهاي بيولوژيکي، عوامل فردي، اجتماعي، اقتصادي و فاکتورهاي مختلف فرهنگي و رفتارهاي تغذيه اي در ارتباط است. شناخت اين عوامل مي تواند راهنمايي در جهت مداخلات مرتبط با پيشگيري و کنترل چاقي در کودکان و نوجوانان باشد. مطالعه حاضر با هدف بررسي عوامل تعيين کننده اضافه وزن و چاقي در دانش آموزان شهر خرم آباد انجام شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مقطعي، 3387 دانش آموز 6 تا 19 ساله با روش نمونه گيري تلفيقي طبقه اي و خوشه اي چند مرحله اي انتخاب شدند. قد و وزن دانش آموزان اندازه گيري شد. همچنين شاخص توده بدني (BMI) محاسبه گرديد. جهت تعيين شيوع، از شاخص BMI استفاده شد و صدک بالاي 95، به عنوان «چاق» و بين 85 تا 95، به عنوان «داراي اضافه وزن» در نظر گرفته شدند.
يافته ها: ارتباط اضافه وزن و چاقي در دانش آموزان با نوع مدرسه، بعد خانوار، تحصيلات والدين و درآمد خانواده بسيار معنادار بود (P<0.001). چاقي و اضافه وزن در مدارس غيرانتفاعي و در خانواده هاي با درآمد بيشتر، شيوع بيشتري داشت. در دانش آموزاني که والدين آن ها تحصيلات بالاتر داشتند، شيوع اضافه وزن و چاقي بيشتر بود. بين اضافه وزن و چاقي با وضعيت بلوغ ارتباط معناداري ديده نشد.
بحث و نتيجه گيري: اضافه وزن و چاقي در دانش آموزان مورد بررسي با برخي عوامل فردي و بيروني ارتباط معناداري داشت. از اين عوامل مي توان به جنسيت، رتبه تولد، بعد خانوار و ميزان تحصيلات والدين اشاره کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 216
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی