برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1394 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 64 تا صفحه 71 .
 
عنوان مقاله: 

پيامدهاي باليني تزريق خون در جراحي باي پس عروق كرونر: مروري بر متون

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

هدف: در اين مقاله مروري سعي شده است پيامدهاي باليني تزريق خون در بيماران تحت عمل جراحي باي پس عروق كرونر بررسي شود.
زمينه: علي رغم تلاش ها براي كاهش استفاده از فرآورده هاي خوني در جراحي هاي قلب، مصرف آن همچنان بالا مي باشد. خون بايستي به عنوان يك منبع كمياب در نظر گرفته شود كه مي تواند پيامدهايي را به دنبال داشته باشد.
روش كار: در اين بررسي مروري، مقالات پژوهشي منتشر شده بين سال هاي 2002 تا 2015 با جستجو در پايگاه هاي اطلاعاتي PubMed و Science Direct و منابع كتابخانه اي با كليدواژه هاي تزريق خون، عوارض تزريق خون، پيامدهاي باليني، جراحي باي پس قلبي ريوي و معادل انگليسي آنها، مقالات مربوط مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: از مجموع 15 مقاله مورد بررسي مشخص گرديد كه بقا در طي 30 روز اول و همچنين، در طي سال اول پس از جراحي قلب در بين بيماران با تزريق خون به طور معني داري كمتر از بيماران بدون تزريق خون مي باشد. وقوع مرگ در دوره كوتاه مدت و بلندمدت بعد از جراحي نيز در بين بيماران با تزريق خون به طور معني داري بيشتر از بيماران بدون تزريق خون است. همچنين، عوارضي از قبيل فيبريلاسيون دهليزي، عفونت، پنوموني و سكته مغزي نيز به طور معني داري در بين بيماران دريافت كننده خون بالاتر است.
نتيجه گيري: تزريق خون براي بيمار تحت جراحي قلب باعث افزايش مرگ، افزايش اقامت در بيمارستان و عوارض متعدد ديگر مي شود و نياز است سياست تزريق خون محدود در برابر تزريق خون آزاد در مراكز جراحي قلب در نظر گرفته شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 131
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی