برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1394 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 36 تا صفحه 45 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي حساسيت اخلاقي پرستاران بخش مراقبت ويژه در مركز قلب و عروق شهيد رجايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پرستاری، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

هدف: اين مطالعه با هدف بررسي حساسيت اخلاقي و ارتباط آن با مشخصات دموگرافيك در پرستاران بخش هاي مراقبت ويژه مركز قلب و عروق شهيد رجايي تهران انجام شد.
زمينه: پرستاران به عنوان بزرگترين گروه ارائه كننده خدمت در سيستم هاي بهداشتي درماني بايد به مسايل اخلاقي مربوط به حرفه خود آگاه و حساس باشد. حساسيت اخلاقي به عنوان پايه و سنگ بناي اخلاق در پرستاري، زمينه ارائه مراقبت موثر و اخلاقي از بيماران را فراهم مي كند.
روش كار: در اين مطالعه توصيفي تحليلي، 181 پرستار شاغل در بخش هاي مراقبت ويژه مركز قلب و عروق شهيد رجايي بر اساس جدول تعيين حجم نمونه مورگان و به روش تصادفي لايه اي انتخاب و بررسي شدند. جهت جمع آوري داده ها از پرسشنامه اطلاعات دموگرافيك و پرسشنامه استاندارد ”حساسيت اخلاقي در تصميم گيري“ استفاده گرديد. حساسيت اخلاقي در شش بعد احترام به استقلال مددجو، آگاهي از نحوه ارتباط با بيمار، دانش حرفه اي، تجربه مشكلات و كشمكش هاي اخلاقي، به كارگيري مفاهيم اخلاقي در تصميم گيري هاي اخلاقي، و صداقت و خيرخواهي بررسي شد. داده ها با استفاده از نسخه 19 نرم افزار SPSS و آمار توصيفي و استنباطي با در نظر گرفتن سطح معني داري 0.50 مورد تحليل قرار گرفتند.
يافته ها: ميانگين نمره حساسيت اخلاقي در پرستاران 70.85 با انحراف معيار 7.73 به دست آمد، بيشترين امتياز، در بعد آگاهي از نحوه ارتباط با بيمار و كمترين امتياز، مربوط به بعد دانش حرفه اي بود. از ميان متغيرهاي دموگرافيك، سن، ميانگين ساعت كار هفتگي و سابقه كار با حساسيت اخلاقي پرستاران ارتباط آماري معنادار داشتند، به اين ترتيب كه با افزايش سن و سابقه كار، حساسيت اخلاقي افزايش و با افزايش ميانگين ساعت كار هفتگي حساسيت اخلاقي كاهش يافته بود.
نتيجه گيري: با توجه به اينكه ميزان حساسيت اخلاقي پرستاران در اين پژوهش در حد متوسط بود، به مديران پرستاري پيشنهاد مي شود براي افزايش حساسيت اخلاقي پرستاران به استانداردسازي ميزان ساعت كار هفتگي پرستاران در بخش هاي مراقبت ويژه بپردازند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فراست کیش، ر.، و شکرالهی، ن.، و زاهدنژاد، ح. (1394). بررسی حساسیت اخلاقی پرستاران بخش مراقبت ویژه در مرکز قلب و عروق شهید رجایی. پرستاری قلب و عروق, 4(3), 36-45. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=286108Vancouver : کپی

فراست کیش رسول، شکرالهی نسرین، زاهدنژاد حسین. بررسی حساسیت اخلاقی پرستاران بخش مراقبت ویژه در مرکز قلب و عروق شهید رجایی. پرستاری قلب و عروق. 1394 [cited 2021October27];4(3):36-45. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=286108IEEE : کپی

فراست کیش، ر.، شکرالهی، ن.، زاهدنژاد، ح.، 1394. بررسی حساسیت اخلاقی پرستاران بخش مراقبت ویژه در مرکز قلب و عروق شهید رجایی. پرستاری قلب و عروق, [online] 4(3), pp.36-45. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=286108. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 322 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی