برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1394 , دوره  4 , شماره  3 ; از صفحه 16 تا صفحه 24 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير آموزش به بيمار و پيگيري تلفني (تله نرسينگ) توسط پرستار بر تبعيت از رژيم درماني بيماران مبتلا به سندرم كرونري حاد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بیمارستان دکتر علی شریعتی، البرز، ایران
 
چکیده: 

هدف: اين مطالعه با هدف تعيين تاثير آموزش به بيمار و پيگيري تلفني (تله نرسينگ) توسط پرستار بر تبعيت از رژيم درماني بيماران مبتلا به سندرم كرونري حاد بستري در بخش هاي سي سي يو بيمارستان هاي منتخب وابسته به دانشگاه علوم پزشكي البرز انجام شد.
زمينه: افزايش تبعيت از رژيم درماني در بيماران مبتلا به سندرم كرونري حاد جهت كاهش بستري هاي مجدد و پيشرفت بهبودي ضروري مي باشد، اما آموزش بيمار به تنهايي افزايش تبعيت از رژيم درماني را تضمين نمي كند و جهت بهبود تبعيت از رژيم درماني، علاوه بر آموزش، پيگيري بعد از ترخيص نيز ضروري مي باشد.
روش كار: اين مطالعه كارآزمايي باليني بر روي 90 بيمار مبتلا به سندرم كرونري حاد بستري در بخش سي سي يو بيمارستان هاي منتخب شهر كرج در سال 1393 انجام شد. نمونه ها به روش مبتني بر هدف انتخاب و به صورت تصادفي بلوكي جايگشتي در يكي از سه گروه 30 نفري آموزش، آموزش و پيگيري تلفني، و كنترل قرار گرفتند. ابزار جمع آوري داده ها پرسشنامه بود و اعتبار آن از نظر محتوا و اعتماد آن به روش آزمـون مجدد سنجيده شد. جمع آوري داده ها در دو نوبت (شروع مطالعه و سه ماه بعد از شروع مطالعه) انجام شد. بيماران گروه آموزش با استفاده از جزوه آموزشي، قبل از ترخيص آموزش داده شدند و بيماران گروه پيگيري علاوه بر آموزش، به مدت سه ماه تحت پيگيري تلفني قرار گرفتند. در شش هفته اول، دو تماس تلفني و در شش هفته دوم، يك تماس تلفني با بيماران برقرار شد. تحليل داده ها با استفاده از آمار توصيفي و استنباطي در نرم افزار SPSS نسخه 16 انجام شد.
يافته ها: پس از مطالعه، سه گروه مورد مطالعه از نظر تبعيت از رژيم درماني تفاوت آماري معني داري داشتند (p=0.001)، به اين ترتيب كه تبعيت از رژيم درماني در گروه هاي پيگيري تلفني و آموزش نسبت به گروه كنترل افزايش بيشتري داشت.
نتيجه گيري: آموزش به بيمار و پيگيري تلفني، هر دو در بهبود تبعيت از رژيم درماني بيماران تاثير دارد، اما بيماران گروه آموزش و پيگيري تلفني نسبت به گروه آموزش تبعيت بيشتري از رژيم درماني داشتند. بنابراين، توصيه مي شود از پيگيري تلفني براي ارائه خدمت به بيماران استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کامرانی، ف.، و نیکخواه، س.، و برهانی، ف.، و جلالی، م.، و شهسواری، س.، و نیرومند‌زندی، ک. (1394). بررسی تاثیر آموزش به بیمار و پیگیری تلفنی (تله نرسینگ) توسط پرستار بر تبعیت از رژیم درمانی بیماران مبتلا به سندرم کرونری حاد. پرستاری قلب و عروق, 4(3), 16-24. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=286106Vancouver : کپی

کامرانی فرهاد، نیکخواه سمیه، برهانی فریبا، جلالی محمد، شهسواری سوده، نیرومند‌زندی کیانوش. بررسی تاثیر آموزش به بیمار و پیگیری تلفنی (تله نرسینگ) توسط پرستار بر تبعیت از رژیم درمانی بیماران مبتلا به سندرم کرونری حاد. پرستاری قلب و عروق. 1394 [cited 2021October23];4(3):16-24. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=286106IEEE : کپی

کامرانی، ف.، نیکخواه، س.، برهانی، ف.، جلالی، م.، شهسواری، س.، نیرومند‌زندی، ک.، 1394. بررسی تاثیر آموزش به بیمار و پیگیری تلفنی (تله نرسینگ) توسط پرستار بر تبعیت از رژیم درمانی بیماران مبتلا به سندرم کرونری حاد. پرستاری قلب و عروق, [online] 4(3), pp.16-24. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=286106. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 546 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی