برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر و آبان 1394 , دوره  22 , شماره  4 ; از صفحه 622 تا صفحه 629 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه ي دو رژيم دارويي ديكلوفناك سديم با مايعات و ديكلوفناك سديم با محدوديت مايعات در كاهش درد بيماران مبتلا به رنال كوليك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بخش اورولوژی، بیمارستان امام رضا (ع)
 
چکیده: 

زمينه و هدف: از مهمترين معضلات بخش هاي اورژانس، تسكين درد بيماران مبتلا به رنال كوليك است. تاثير رژيم محدوديت مايعات در كاهش درد كوليكي، ناشناخته است. لذا اين مطالعه با هدف بررسي تاثير رژيم محدوديت مايعات در كاهش درد كوليكي انجام شد.
مواد و روش ها: در اين كارآزمايي باليني از بين بيماران مبتلا به رنال كوليك كليوي مراجعه كننده به بيمارستان ولي عصر (عج) شهرستان بيرجند، 141 بيمار كه معيارهاي ورود به مطالعه را دارا بودند به روش نمونه گيري در دسترس انتخاب شدند و به تصادفي در دو گروه 71 و 70 نفره قرارگرفتند. در گروه اول، يك عدد شياف ديكلوفناك سديم 100 ميلي گرم و يك ليتر سرم نرمال سالين به مدت يك ساعت و در گروه دوم، يك عدد شياف ديكلوفناك سديم 100ميلي گرم به تنهايي تجويز شد. شدت درد بيماران قبل از درمان، 30 و 60 دقيقه بعد از شروع درمان، با استفاده از مقياس ديداري شدت درد(VAS)  اندازه گيري شد و داده ها با استفاده از نرم افزار آماري SPSS15 و آزمون هاي آماري خي دو، t مستقل، من ويتني يو، فريدمن و ويلكاكسيون آناليزشد.
يافته ها: ميانگين نمره ي شدت درد 30 و 60 دقيقه بعد از درمان در گروه ديكلوفناك با مايعات به طور معناداري بيشتر از گروه ديكلوفناك بدون مايعات بود (P<0.001). اگرچه ميانگين تغييرات شدت درد 30 و 60 دقيقه بعد از درمان نسبت به قبل از درمان در گروه ديكلوفناك بدون مايعات و نسبت به گروه ديكلوفناك با مايعات، به طور معناداري بيشتر بود (p=0.005)، ولي ميانگين تغييرات شدت درد در 30 و 60 دقيقه بعد از درمان در دو گروه تفاوت معناداري نداشت (p=0.32).
نتيجه گيري: با توجه به نتايج اين مطالعه، با محدوديت دريافت مايعات در بيماران، بااستفاده از يك مسكن مثل شياف ديكلوفناك، مي توان تا حد زيادي از درد اين بيماران كاست و از مراجعه ي مكرر بيمار به اورژانس جهت دريافت ضد درد مخدر جلوگيري كرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حبیبی، ا.، و نجفی سمنانی، م.، و عبدالعظیم حسین بحرالعلوم، ع. (1394). مقایسه ی دو رژیم دارویی دیکلوفناک سدیم با مایعات و دیکلوفناک سدیم با محدودیت مایعات در کاهش درد بیماران مبتلا به رنال کولیک. دانشگاه علوم پزشکی سبزوار (اسرار), 22(4), 622-629. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=285868Vancouver : کپی

حبیبی اصغر، نجفی سمنانی محمد، عبدالعظیم حسین بحرالعلوم علی. مقایسه ی دو رژیم دارویی دیکلوفناک سدیم با مایعات و دیکلوفناک سدیم با محدودیت مایعات در کاهش درد بیماران مبتلا به رنال کولیک. دانشگاه علوم پزشکی سبزوار (اسرار). 1394 [cited 2021August05];22(4):622-629. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=285868IEEE : کپی

حبیبی، ا.، نجفی سمنانی، م.، عبدالعظیم حسین بحرالعلوم، ع.، 1394. مقایسه ی دو رژیم دارویی دیکلوفناک سدیم با مایعات و دیکلوفناک سدیم با محدودیت مایعات در کاهش درد بیماران مبتلا به رنال کولیک. دانشگاه علوم پزشکی سبزوار (اسرار), [online] 22(4), pp.622-629. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=285868. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی