برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1395 , دوره  6 , شماره  23 ; از صفحه 131 تا صفحه 147 .
 
عنوان مقاله: 

عوامل موثر بر جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آکادمی ملی علوم ارمنستان
 
چکیده: 

سرمايه گذاري به عنوان موتور محرکه رشد اقتصادي، لازمه نيل به توسعه اقتصادي و اجتماعي است. افزايش سرمايه گذاري منجر به افزايش توليد، افزايش ارزش افزوده، افزايش درآمد، افزايش رفاه، افزايش اشتغال، کاهش نرخ بيکاري و کاهش فقر مي شود.
مقوله سرمايه و سرمايه گذاري در فرايند توسعه اقتصادي از اهميت ويژه و بنيادي برخوردار بوده، بر اين اساس دولت ها براي دستيابي به يک اقتصاد پيشرفته و پويا توجه لازم را به آن از طريق، وضع و اعمال قوانين و مقررات خاص، ايجاد بسترها و بهبود زيرساخت هاي لازم، استفاده بهينه از منابع، امکانات، ظرفيت ها، توانمندي ها و به کارگيري مديريت اصولي و علمي و منطقي معطوف مي دارند تا بدين وسيله موجبات تحول و پيشرفت کشور و جوامع را فراهم آورند.
مهم ترين هدف اين تحقيق تجزيه و تحليل مسائل و مشکلات جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي و ارائه راهکارهاي مناسب براي جذب سرمايه گذاري است، که با توجه به برازش مدل هاي اقتصادسنجي نتايج علمي اخذ شده اين تحقيق به شرح زير است:
بررسي ها نشان مي دهد که نوسانات قيمت و درآمد نفت خام، ضمانت ها و قراردادهاي بين المللي، نوسانات موثر نرخ ارز و نرخ تورم بالا باعث افزايش ميل به جذب سرمايه گذاري مستقيم خارجي در نيل به رشد اقتصادي باثبات و مثبت در ايران شده است و عليرغم تمايلات مثبت، ميزان جذب سرمايه گذاري مستقيم خارجي، به ميزان کافي نبوده است.
ارزيابي نتايج حاصل از مدل هاي اقتصادي نشان داده که عوامل متعددي از جمله درآمد ملي،
GDP، هزينه هاي بخش دولتي، نرخ تورم، درجه باز بودن اقتصادي، سرمايه انساني و سرمايه گذاري مستقيم خارجي در ميزان کل سرمايه گذاري موثر بوده است.
در نتيجه اين تحقيق، روش هاي جديدي پيشنهاد شده که به کار بردن اين روش ها مي تواند در جهت بهبود محيط کسب و کار و با هدف افزايش سرمايه گذاري مورد استفاده قرار گيرد و در کشورهايي با مشکلات مشابه، اصلاح قوانين و مقررات مرتبط براي بهبود روند جذب سرمايه گذاري موثر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 1416
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی