نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير نوع الياف و سنگدانه در مشخصات مکانيکي آسفالت با استخوان بندي سنگدانه اي (SMA) و مقايسه آن با بتن آسفالتي گرم (HMA)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مهندسی، دانشگاه بوعلی سینا، همدان، ایران
 
چکیده: 
در اوايل دهه 60 ميلادي، صنعت راه اروپا ضرورت اجراي روسازي هاي مقاوم در مقابل شيارافتادگي سطح راه، ساييدگي و خرابي هاي گوناگوني که به وسيله بارهاي ترافيکي سنگين و لاستيک هاي يخ شکن ايجاد مي شد، احساس گرديد. براي برطرف کردن اين ضرورت محققين روسازي راه ها در کشور آلمان، مخلوط آسفالتي با استخوان بندي سنگدانه اي (SMA) را ابداع کردند. SMA مخلوطي با دانه بندي ميانتهي (ناپيوسته)، شامل مقدار زيادي مصالح درشت دانه براي بيشينه کردن تماس سنگدانه به سنگدانه و ايجاد شبکه کارا براي توزيع بار چرخ است. ذرات مصالح درشت دانه به وسيله يک ملات غني از فيلر، الياف و پليمر با لايه نسبتا ضخيم قير، به يکديگر متصل شده اند. الياف به عنوان نوعي تثبيت کننده و جذب کننده قير است که براي جلوگيري از ريزش قير در مخلوط هاي SMA استفاده مي شود. هدف از اين تحقيق بررسي تاثير الياف طبيعي سلولزي و کنف بر مشخصات مکانيکي آسفالت SMA ساخته شده با دو نوع سنگ دانه مرمريت و آهکي است. همچنين نتايج مربوط به مخلوط SMA با نتايج بتن آسفالتي معمولي (HMA) به عنوان مخلوط شاهد، مقايسه شده است. در درصد قير بهينه، ريزش ماستيک مخلوط هاي SMA و ضريب برجهندگي مخلوط هاي HMA و SMA تعيين و با يکديگر مقايسه شده اند. نتايج آزمايش ها نشان داد که درصد قير بهينه مخلوط هاي ساخته شده با مصالح سنگي آهکي، اندکي بيشتر از مرمريت است، همچنين درصد قير بهينه مخلوط هاي ساخته شده با الياف سلولز، اندکي بيشتر از کنف است. استقامت مارشال و نشانه سختي مارشال در مخلوط هاي SMA ساخته شده با مصالح سنگي آهکي، بيشتر از مرمريت است، همچنين استقامت مارشال و نشانه سختي مارشال در مخلوط هاي SMA ساخته شده با الياف کنف، بيشتر از سلولز است. ضريب برجهندگي مخلوط هاي ساخته شده با مصالح سنگي مرمريت، بيشتر از آهکي است، همچنين ضريب برجهندگي مخلوط هاي ساخته شده با الياف سلولزي، بيشتر از کنف است. ميزان ريزش ماستيک در مخلوط هاي ساخته شده با مصالح آهکي، کمتر از مخلوط هاي حاوي مرمريت است، همچنين ميزان ريزش ماستيک در مخلوط هاي ساخته شده با الياف کنف کمتر از مخلوط هاي حاوي الياف سلولز است. با اضافه کردن الياف سلولزي و کنف به اندازه %0.3 به مخلوط هاي SMA، مقدار ريزش از حد مجاز 0.3 درصد وزن کل مخلوط کمتر است.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
  • ندارد
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مکارچیان، م.، و کریمی، ا.، و مقدس نژاد، ف. (1394). بررسی تاثیر نوع الیاف و سنگدانه در مشخصات مکانیکی آسفالت با استخوان بندی سنگدانه ای (SMA) و مقایسه آن با بتن آسفالتی گرم (HMA). پژوهشنامه حمل و نقل, 12(4 (پیاپی 45)), 375-386. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=285420Vancouver : کپی

مکارچیان مسعود، کریمی اعظم، مقدس نژاد فریدون. بررسی تاثیر نوع الیاف و سنگدانه در مشخصات مکانیکی آسفالت با استخوان بندی سنگدانه ای (SMA) و مقایسه آن با بتن آسفالتی گرم (HMA). پژوهشنامه حمل و نقل. 1394 [cited 2022May26];12(4 (پیاپی 45)):375-386. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=285420IEEE : کپی

مکارچیان، م.، کریمی، ا.، مقدس نژاد، ف.، 1394. بررسی تاثیر نوع الیاف و سنگدانه در مشخصات مکانیکی آسفالت با استخوان بندی سنگدانه ای (SMA) و مقایسه آن با بتن آسفالتی گرم (HMA). پژوهشنامه حمل و نقل, [online] 12(4 (پیاپی 45)), pp.375-386. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=285420. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 242 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی