برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اپيدميولوژيك سوانح ترافيكي منجر به مرگ در استان سمنان در سال 1391

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: سوانح ترافيكي در جهان 2.1 درصد از كل موارد مرگ و 23 درصد از كل موارد مرگ ناشي از حوادث را تشكيل مي دهند. كشور ما به لحاظ سوانح ترافيكي به عنوان يكي از كشورهاي داراي بيش ترين موارد تصادف و مرگ ناشي از آن معرفي شده است. با توجه به اين كه ميزان بروز مرگ ناشي از سوانح ترافيكي در استان سمنان بسيار بالاتر از ميانگين كشوري گزارش شده است، هدف ما در اين مطالعه بررسي اپيدميولوژيك سوانح منجر به مرگ در اين استان مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مقطعي- تحليلي، از كليه ي اطلاعات مربوط به مرگ ناشي از سوانح ترافيكي استان سمنان در سال 1391 كه توسط سازمان پزشكي قانوني كشور گزارش شد، استفاده گرديد. كليه ي اطلاعات دريافتي، ابتدا كنترل و سپس با استفاده از نرم افزار آماري
Stata 12 مورد تجزيه و تحليل از نظر متغيرهاي اپيدميولوژيك قرار گرفت. هم چنين رابطه ي بين برخي متغيرهاي موثر بر روي تصادف با آزمون هاي آماري سنجيده شد.
يافته ها: به طور كلي در سال 1391 تعداد 331 مورد مرگ ناشي از سوانح ترافيكي از استان سمنان گزارش شد. ميزان بروز خام و استاندارد شده سني مرگ به ترتيب
52.3 و 52.9 درصد هزار نفر بود. بيش از 68 درصد (228 مورد) موارد در مردان مشاهده شد. بيش ترين فراواني مرگ با 134 مورد ( 40.5درصد) در گروه سني 64-35 سال ديده شد. مرگ اكثر افراد به علت ضربه به سر (44.07 درصد) بود. بيش ترين فراواني نسبي مرگ در ماه هاي شهريور و تير مشاهده شد. محل تصادف 81.9 درصد از مرگ ها در محورهاي برون شهري بود.
نتيجه گيري: با توجه به بالا بودن ميزان بروز، بيش تر بودن فراواني مرگ ها در محورهاي برون شهري و هم چنين اين مطلب كه ضربه به سر علت مرگ بيش از 40 درصد متوفيان را تشكيل مي داد، اقدامات پيشگيرانه و برنامه ريزي هاي مناسب در جهت كاهش مرگ ناشي از تصادفات، افزيش ايمني جاده ها و راه ها به خصوص محورهاي برون شهري ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی