برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

كيفيت زندگي در بيماران مبتلا به درد مزمن: تعيين نقش شدت و مدت درد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات اختلالات رفتاری و سوء مصرف مواد، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: علي رغم پژوهش هاي بسياري كه در زمينه ي درد و تاثيرات آن بر كيفيت زندگي بيماران انجام گرفته است، هنوز اطلاعات كاملي از عوامل درگير در آن از جمله شدت و مدت درد و چگونگي تاثيرات اين عوامل در بيماران در دسترس نمي باشد. پژوهش حاضر با هدف تعيين نقش شدت درد و مدت درد بر كيفيت زندگي مبتلايان به درد مزمن انجام گرفت.
مواد و روش ها: در اين پژوهش توصيفي-تحليلي جامعه پژوهش را بيماران مراجعه كننده به مراكز درد در بيمارستان هاي شهر تهران در سال 92-91 تشكيل دادند كه به روش تصادفي چند مرحله اي تعداد 300 نفر از ميان آنان انتخاب شدند. براي اندازه گيري شدت درد از مقياس 0 تا 10 درجه اي و مدت درد بيماران نيز از آن ها پرسيده شد. پرسش نامه كيفيت زندگي سازمان بهداشت جهاني نيز براي اندازه گيري كيفيت زندگي استفاده گرديد.
يافته ها: نتايج نشان داد كه شدت و مدت درد با كيفيت زندگي و ابعاد مختلف آن هم بستگي معنادار دارند (
P<0.05). نتايج تحليل رگرسيون نيز بيانگر اين بود كه شدت درد مي تواند كيفيت زندگي و ابعاد آن را در بيماران پيش بيني نمايد (P<0.001)، كه بيش ترين قدرت پيش بيني آن مربوط به حيطه جسماني بود، اما مدت درد نتوانست كيفيت زندگي و ابعاد آن را در اين افراد پيش بيني كند (P>0.05).
نتيجه گيري: با توجه به نتايج اين پژوهش شدت درد در مقايسه با مدت درد نقش مهم تري در پيش بيني كيفيت زندگي بيماران مبتلا به درد مزمن به خصوص حيطه ي جسماني آن دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

یزدی راوندی، س.، و تسلیمی، ز.، و حق پرست، ع.، و قلعه ایها، ع. (1395). کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به درد مزمن: تعیین نقش شدت و مدت درد. کومش, 17(4 (پیاپی 60)), 836-843. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=284703Vancouver : کپی

یزدی راوندی سعید، تسلیمی زهرا، حق پرست عباس، قلعه ایها علی. کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به درد مزمن: تعیین نقش شدت و مدت درد. کومش. 1395 [cited 2021August06];17(4 (پیاپی 60)):836-843. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=284703IEEE : کپی

یزدی راوندی، س.، تسلیمی، ز.، حق پرست، ع.، قلعه ایها، ع.، 1395. کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به درد مزمن: تعیین نقش شدت و مدت درد. کومش, [online] 17(4 (پیاپی 60)), pp.836-843. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=284703. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 242 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی