برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1395 , دوره  7 , شماره  27 ; از صفحه 113 تا صفحه 123 .
 
عنوان مقاله: 

اثر کاربرد سطوح مختلف کمپوست زباله شهري و لجن فاضلاب بر ميزان عملکرد و غلظت برخي عناصر سنگين در گياه فلفل سبز قلمي (Capsicum annuum var robustin)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم خاک، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری
 
چکیده: 

به منظور بررسي اثر کاربرد مقادير مختلف کمپوست پسماندهاي شهري و لجن فاضلاب بر ميزان عملکرد و تجمع برخي عناصر سنگين از جمله نيکل، کروم، کادميم و سرب در اندام هاي گياهي فلفل سبز قلمي، آزمايشي به صورت طرح کاملا تصادفي با 7 تيمار و 4 تکرار در شرايط گلداني اجرا شد. تيمارها شامل شاهد، 5% کمپوست، 10% کمپوست، 5%لجن فاضلاب، 10% لجن فاضلاب، 5% کمپوست و لجن فاضلاب و 10% کمپوست و لجن فاضلاب بودند. نتايج تحليل داده ها نشان داد که افزودن کمپوست و لجن فاضلاب سبب افزايش عملکرد (وزن تر و خشک) ميوه فلفل شده است. بيشترين ميزان وزن تر ميوه در تيمار 10%کمپوست و لجن فاضلاب و بيشترين وزن خشک ميوه در تيمار 5% لجن فاضلاب مشاهده شد، به گونه اي که به ترتيب حدود 3.5 و 3 برابر افزايش عملکرد نسبت به شاهد نشان دادند.عملکرد اندام هاي هوايي نيز افزايش معني داري در وزن تر و خشک نشان داد. کاربرد اين کودها ارتفاع بوته را نسبت به شاهد افزايش داد، که بيشترين آن افزايشي در حدود 28% در تيمار 5% لجن فاضلاب نسبت به شاهد بود. همچنين، افزودن کمپوست و لجن فاضلاب سبب افزايش معني دار غلظت عناصر سنگين در ميوه، برگ، اندام هاي هوايي و ريشه گياه فلفل گرديد. با افزايش سطوح کودي، بر غلظت عناصر سنگين در گياه نيز افزوده شد. غلظت نيکل در تمامي تيمارها، به غير از شاهد و 5% کمپوست، و غلظت کادميم در تمامي تيمارها، به غير از شاهد، 10% کمپوست و 5% لجن فاضلاب، در ميوه فلفل حداکثر بود. محاسبه شاخص انتقال حاکي از آن بود که تجمع عناصر سنگين در گياه فلفل در ريشه بيشتر از اندام هاي هوايي است. کادميم با شاخص انتقال 0.52 داراي تحرک بيشتري در گياه فلفل سبز نسبت به سرب (0.44) و نيکل (0.14) مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

برومند، م.، و بهمنیار، م. (1395). اثر کاربرد سطوح مختلف کمپوست زباله شهری و لجن فاضلاب بر میزان عملکرد و غلظت برخی عناصر سنگین در گیاه فلفل سبز قلمی (Capsicum annuum var robustin). علوم و فنون کشت های گلخانه ای, 7(27), 113-123. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=284543Vancouver : کپی

برومند مهری، بهمنیار محمدعلی. اثر کاربرد سطوح مختلف کمپوست زباله شهری و لجن فاضلاب بر میزان عملکرد و غلظت برخی عناصر سنگین در گیاه فلفل سبز قلمی (Capsicum annuum var robustin). علوم و فنون کشت های گلخانه ای. 1395 [cited 2021September17];7(27):113-123. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=284543IEEE : کپی

برومند، م.، بهمنیار، م.، 1395. اثر کاربرد سطوح مختلف کمپوست زباله شهری و لجن فاضلاب بر میزان عملکرد و غلظت برخی عناصر سنگین در گیاه فلفل سبز قلمی (Capsicum annuum var robustin). علوم و فنون کشت های گلخانه ای, [online] 7(27), pp.113-123. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=284543. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 50 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی