برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر پروبيوتيك ها بر پيش گيري و درمان اختلالات مربوط به سندرم متابوليك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم و صنایع غذایی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: سندرم متابوليك كه به مجموعه اي از اختلالات شامل وزن بالا و توزيع شكمي چربي ها، نقصان متابوليسم گلوكز و انسولين، ديس ليپيدمي و افزايش فشار خون اتلاق مي شود، از مهم ترين مسائل پيش روي بشر در عصر حاضر است. پروبيوتيك ها ميكروارگانيسم هاي زنده اي هستند كه در صورت مصرف كافي، موجب بروز اثرات سلامت بخش در ميزبان مي شوند. هدف از مطالعه ي حاضر، مرور شواهد باليني موجود در ارتباط با نقش پروبيوتيك ها در بهبود اختلالات وابسته به سندرم متابوليك مي باشد.
مواد و روش ها: در اين تحقيق، مطالعات باليني چاپ شده بين سال هاي
2000 تا 2014 در Pubmed و ScienceDirect مورد بررسي قرار گرفتند. «پروبيوتيك»، «سندرم متابوليك» و اجزاي آن به عنوان واژگان كليدي به كار رفتند.
يافته ها: پروبيوتيك ها با تغيير فلور باكتريايي روده مي توانند وزن را كاهش دهند و از طريق تعديل عملكرد سيستم ايمني و كاهش التهاب، منجر به كاهش مقاومت انسوليني شوند. بهبود پروفايل ليپيدي به دنبال مصرف پروبيوتيك ها ناشي از كاهش جذب كلسترول، توليد اسيدهاي چرب كوتاه زنجير، تجزيه ي اسيدهاي صفراوي و تبديل كلسترول به كوپروستانول مي باشد. هم چنين اظهار شده است كه پروبيوتيك ها با عمل پروتئوليتيك خود و از طريق آزاد سازي پپتيد مهاري آنزيم مبدل آنژيوتانسين منجر به كاهش فشار خون مي شوند.
نتيجه گيري: با وجود آن كه كارآزمايي هاي باليني اغلب از دستيابي به اثرات مفيد پروبيوتيك ها بر اجزاء سندرم متابوليك عاجز مانده اند، اما اكثر مطالعات انجام گرفته در اين زمينه نتايج مثبتي را براي اين ميكروارگانيسم ها ارائه كرده اند. از اين رو، مي توان استفاده از پروبيوتيك ها را به عنوان رويكردي نوين در پيش گيري يا بهبود اجزاي سندرم متابوليك در نظر گرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 148
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی