برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مطالعه همکاري علمي و فراواني مقالات افراد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، ‏دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه همکاري هاي علمي داراي روندي افزايشي و موکد در مجلات علمي مي باشد. از اين رو، پژوهش حاضر با هدف سنجش تحليل ساختار شبکه هم تاليفي نويسندگان نشريه مديريت اطلاعات سلامت انجام شد.
روش بررسي: اين پژوهش از نوع کاربردي بود که با روش توصيفي صورت گرفت. جامعه مورد مطالعه را 568 مقاله منتشر شده در نشريه مديريت اطلاعات سلامت، از سال 1385 تا اواخر خرداد 1393 تشکيل داد. جهت تحليل داده ها از فنون تحليل شبکه هاي اجتماعي و همبستگي استفاده شد. براي تحليل شبکه هم تاليفي پژوهشگران نيز نرم افزار تحليل شبکه هاي اجتماعي
UCINET (نسخه 6) و نرم افزار SPSS مورد استفاده قرار گرفت.
يافته ها: بيشترين درصد از کل مقالات تاليف شده در نشريه مديريت اطلاعات سلامت را مقالات سه نويسنده اي تشکيل داد. 25 درصد از کل نويسندگان، از افراد موثر اين حوزه به شمار مي رفتند که نقشي اساسي را در توليد بيشتر مقالات ايفا کرده بودند. همکاري نويسندگان با افراد ضعيف از لحاظ مرکزيت رتبه اي در بالا بردن فراواني مقالات نويسندگان، نقش موثري داشت. در نهايت، نويسندگان مقالات نشريه به سه دسته برجسته، پرکار و کم کار تقسيم شدند که به نظر مي رسد، افزايش تعداد نويسندگان برجسته در اين نشريه بايد يکي از سياست هاي نشريه باشد.
نتيجه گيري: روند رشد هم تاليفي در مقالات نشريه مديريت اطلاعات سلامت، مسير افزايشي را طي نموده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 178
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی