برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1395 , دوره  23 , شماره  4 ; از صفحه 293 تا صفحه 299 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل موثر در تاخير مراجعه به بيمارستان پس از وقوع استروك حاد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه نورولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: مراجعه به موقع پس از استروك و استفاده از درمانهاي نوين همانند r-tPA وريدي و كنترل فشارخون باعث تسريع در بهبود علايم پس از سكته مغزي مي شود. هدف از مطالعه حاضر تعيين عوامل موثر در تاخير مراجعه به بيمارستان پس از وقوع استروك حاد در بيماران است.
روش كار: در اين مطالعه توصيفي تحليلي
425 بيمار كه پس از وقوع استروك به بيمارستان فرشچيان همدان در سالهاي 1394-1395 مراجعه كرده بودند، وارد مطالعه شدند. اطلاعات دموگرافيك، مدت زمان مراجعه به مركز درماني، زمان وقوع استروك، ريسك فاكتورها، علايم باليني استروك، نحوه ارجاع، فاصله تا مركز درماني و نوع استروك با استفاده از پرسشنامه و چك ليست جمع آوري شد. نتايج با استفاده از نرم افزار SPSS ويرايش 16 و توسط آزمونهاي آماري ANOVA، X2 و كروسكال واليس مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: ميانگين سني افراد شركت كننده در مطالعه
70.12 سال بود. 260 نفر (61.2 درصد) از افراد شركت كننده مرد بودند. 85.6 درصد استروك از نوع ايسكميك داشتند. ميانگين زماني مراجعه به اولين مركز درماني و بيمارستان فرشچيان به ترتيب 2.06 و 4.77 ساعت بود. 36.2 درصد افراد كمتر از 2 ساعت پس از وقوع سكته مغزي به بيمارستان فرشچيان مراجعه كردند. جنسيت مرد، سكته از نوع ايسكيميك، تحصيلات پايين، فاصله بيشتر از مركز درماني، ارجاع از ساير مراكز درماني، زندگي مجردي، نبود شاهد، سكته هنگام شب، سكته در منزل از عواملي بودند كه باعث تاخير در رسيدن به مركز درماني مي شد. شايع ترين علامت باليني در بيماراني كه كمتر از 2 ساعت مراجعه كرده بودند كنفوزيون و كاهش سطح هوشياري با فراواني 29.2 درصد بود. 61.4 درصد از بيماراني كه كمتر از 2 ساعت مراجعه داشتند، فشار خون بالا شايع ترين عامل خطر در بين آنها بود.

نتيجه گيري: بر اساس نتايج مطالعه حاضر زمان مراجعه جهت درمان بيماران پس از بروز سكته مغزي از ميانگين بالايي برخوردار است عواملي چون فاصله زياد از مركز درماني، نداشتن آگاهي كافي در مورد علايم استروك، رخداد استروك در شب، عدم مراجعه مستقيم به مركز تخصصي، زندگي به تنهايي و نبود شاهد در زمان سكته از عوامل احتمالي تاخير پس از بروز سكته به مراكز درماني است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 107
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی