برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي روند رو به رشد سزارين در ايران و جهان: مقاله مروري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: ميزان سزارين در کشورهاي توسعه يافته و کشورهاي در حال توسعه در حال افزايش است. با توجه به احتمال بروز عوارض ناشي از سزارين و اهميت شناسايي روند رشد اين روش زايمان، مطالعه مروري حاضر با هدف بررسي روند سزارين در ايران و جهان در مطالعات مختلف انجام شد.
روش کار: در اين مطالعه مروري جمع آوري اطلاعات از طريق بانک هاي اطلاعاتي
PubMed، Science Direct، CINAHL، SID، Iranmedex، Magiran، Web Of Sciense، Goolgle Scholar،Scopus با استفاده از کلمات کليدي Cesarean Section Rate، Cesarean Section Prevalence، Delivery، Childhood، Childbirth، Relative Causes، Relative Frequency انجام شد. بازه زماني در انتخاب مقالات از سال 1990 تا 2015 بود. در نهايت 45 مقاله وارد مطالعه شدند.
يافته ها: در سراسر جهان نرخ سزارين از
%6.7 در سال 1990 به %19.1 در سال 2014 افزايش يافته است که نشان دهنده رشد %12.4 آن بوده است. ميزان سزارين در کشورهاي در حال توسعه %14.6 و در کشورهاي توسعه يافته رشد %12.7 داشته است. همچنين ميزان سزارين در ايالات متحده از %20.7 در سال 1996 به %32.8 در سال 2011 رسيده است. در ايران نيز ميزان نرخ سزارين از 16% در سال 1364 به 60% در سال 1392 رسيده است.
نتيجه گيري: نرخ کنوني سزارين به جز براي کشورهاي کمتر توسعه يافته به طور مداوم رو به افزايش بوده و بالاتر از مقدار قابل توجيح پزشکي مي باشد. افزايش شيب دار و نامناسب بودن ميزان سزارين، نشان دهنده يک مشکل بهداشتي در ايران بوده و نيازمند توجه مسوولان به اين امر مي باشد. از آنجا که عوامل اساسي متعددي در زمينه نياز به زايمان سزارين وجود دارد، بايد استراتژي هاي مختلف شامل بيمارستان دوستدار مادر، توسعه پروتکل هاي استاندارد، کلاس هاي آمادگي براي مادران، ماماها و متخصصين زنان، کارگاه هاي آموزشي براي متخصصين و ماماها به منظور جلوگيري از استفاده غير ضروري از اين روش به کار گرفته شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 211
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی