برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  16 , شماره  49 ; از صفحه 32 تا صفحه 43 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين حد مجاز مصرف ماهي سفيد (Rutilus frisii kutum) از نظر فلزات سرب و کادميوم در سواحل جنوبي درياي مازندران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، دانشگاه ملایر، ملایر، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: به دليل اهميت تغذيه اي محصولات دريايي و آلوده بودن آن ها به فلزات سنگين، بررسي سلامت اين محصولات بسيار مهم مي باشد. مطالعه حاضر مي کوشد، مطالعاتي را که طي 5 سال اخير به بررسي ميزان فلزات سرب و کادميوم در ماهي سفيد در سواحل جنوبي درياي مازندران پرداخته اند، پوشش دهد و در نهايت پيشنهاداتي را در رابطه با ميزان مجاز مصرف آن ارائه دهد.
مواد و روش کار: مطالعه حاضر بر روي بافت عضله 586 قطعه ماهي سفيد جمع آوري شده توسط محققان مختلف در سواحل جنوبي درياي مازندران صورت گرفت. ميزان فلزات سرب و کادميوم در گونه مورد مطالعه از مقالات منتشر شده طي پنج سال اخير در مجلات معتبر علمي بدست آمد. در نهايت در مطالعه حاضر ريسک مصرف غذايي و ميزان مجاز مصرف آن از نظر فلز سرب و کادميوم مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: ميانگين ميزان فلزات سرب و کادميوم در بافت عضله ماهي هاي سفيد از بسياري از استانداردهاي ملي و بين المللي موجود بيشتر بود. ميزان جذب روزانه و هفتگي فلزات پايين تر از ميزان مجاز ارائه شده توسط سازمان هاي مربوطه بوده است. بر طبق محاسبات صورت گرفته افراد بالغ از نظر فلزات سرب و کادميوم به ترتيب
0.21 و 0.75 کيلوگرم در روز و کودکان به ترتيب 0.05 و 0.16 کيلوگرم در روز مي توانند، بدون آنکه براي سلامتي آن ها عوارض غير سرطازايي داشته باشد، ماهي سفيد مصرف کنند.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج بدست آمده، به نظر مي رسد که مصرف ماهي سفيد با ميزان کنوني ريسکي را براي سلامت مصرف کنندگان آن نداشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 91
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی