برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير قدرت اقتصادي بر جايگاه علم و فناوري کشورها و تحليل رابطه متقابل آن ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شاهد
 
چکیده: 

هدف: شناسايي رابطه ميان وضعيت اقتصادي و ساير مقوله هاي توسعه اجتماعي همواره از اهميت ويژه اي برخوردار بوده است. مطالعات نشان مي دهند که به لحاظ اقتصادي و همچنين از نظر علم و فناوري، هر يک از کشورها در جايگاه هاي متفاوتي قرار مي گيرند. در اين راستا، اين پژوهش با هدف تحليل پيوندهاي ميان قدرت اقتصادي و جايگاه علم و فناوري کشورها به انجام رسيده و سعي دارد با تحليل اين گروه از شاخص ها رابطه ميان مقوله هاي اقتصاد و علم و فناوري را تبيين کند.
روش شناسي: اين پژوهش از نوع پژوهش هاي علم سنجي است و جامعه مورد مطالعه آن مشتمل بر
38 کشوري است که در قالب سه خوشه با يکديگر مورد مقايسه و ارزيابي قرار گرفته اند. اين کشورها در طي دوره پانزده ساله 1996 تا 2010 داراي شاخص هرش بالاتر از 100 در پايگاه سايمگو بوده اند و علاوه بر آن، در تقسيم بندي هاي بانک جهاني نيز در سه گروه کشورهاي با درآمد بالا، متوسط و پايين حضور داشته اند. داده هاي اين پژوهش از پايگاه هاي اطلاعاتي سايمگو، يونسکو، سازمان همکاري اقتصادي و توسعه و بانک جهاني استخراج شده و براي تجزيه و تحليل آن از نرم افزارهاي Excel و SPSS استفاده شد. همچنين جهت پاسخ گويي به سوال ها و فرضيه هاي پژوهش از آزمون هم بستگي اسپيرمن استفاده به عمل آمد.
يافته ها: نتايج حاکي از آن است که بين دو دسته شاخص هاي قدرت اقتصادي و شاخص هاي جايگاه علم و فناوري کشورها هم بستگي مثبتي وجود دارد. همچنين ميان ميزان سرمايه گذاري در علوم و فناوري و سطح توسعه يافتگي علوم کشورها ارتباطي مستقيم برقرار است. به علاوه، کشورهايي که از قدرت اقتصادي مناسبي برخوردارند، ازنظر علم و فناوري نيز در جايگاه مطلوبي قرار دارند.
نتيجه گيري: با استفاده از آزمون هاي انجام شده بر روي شاخص هاي زيرگروه قدرت اقتصادي و شاخص هاي زيرگروه علم و فناوري، رابطه معنادار ميان قدرت اقتصادي و جايگاه علم و فناوري کشورها مورد تاييد قرار گرفته است. به بياني ديگر، کشورها يي که توجه و سرمايه گذاري بيشتري را بر روي شاخص هاي قدرت اقتصادي خود صرف نموده اند، به تبع آن شاهد پيشرفت و رشد بيشتري در شاخص هاي جايگاه علم و فناوري خود بوده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نوروزی چاکلی، ع.، و مددی، ز. (1394). تاثیر قدرت اقتصادی بر جایگاه علم و فناوری کشورها و تحلیل رابطه متقابل آن ها. پژوهش نامه علم سنجی, 1(2 (پیاپی 2)), 1-14. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=282484Vancouver : کپی

نوروزی چاکلی عبدالرضا، مددی زهرا. تاثیر قدرت اقتصادی بر جایگاه علم و فناوری کشورها و تحلیل رابطه متقابل آن ها. پژوهش نامه علم سنجی. 1394 [cited 2021May18];1(2 (پیاپی 2)):1-14. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=282484IEEE : کپی

نوروزی چاکلی، ع.، مددی، ز.، 1394. تاثیر قدرت اقتصادی بر جایگاه علم و فناوری کشورها و تحلیل رابطه متقابل آن ها. پژوهش نامه علم سنجی, [online] 1(2 (پیاپی 2)), pp.1-14. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=282484. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 147 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی