برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1394 , دوره  16 , شماره  49 ; از صفحه 11 تا صفحه 20 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اپيدميولوژيک چاقي و اضافه وزن در دانش آموزان 7 تا 12 ساله در شهر سنندج در سال تحصيلي 94-1393

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: افزايش شيوع چاقي و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان يکي از مهمترين مشکلات بهداشت عمومي در کشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه مي باشد و داراي پيامدهاي بهداشتي و رواني گسترده مي باشد. از اين رو، هدف از انجام اين مطالعه بررسي اپيدميولوژي چاقي و اضافه وزن در دانش آموزان 7 تا 12 ساله در شهر سنندج در سال تحصيلي 94-1393 مي باشد.
روش بررسي: اين مطالعه توصيفي - تحليلي بر روي 614 دانش آموز دختر و پسر 7 تا 12 ساله مدارس شهر سنندج انجام گرديد. داده هاي لازم از طريق مصاحبه جمع آوري شدند. قد و وزن به روش استاندارد اندازه گيري و نمايه توده بدن
(BMI) از تقسيم وزن بر مجذور قد بر حسب مترمربع محاسبه شد. معيار گروه بندي افراد حدود مرزي نمايه توده بدن براي جنس و سن پيشنهادي توسط سازمان بهداشت جهاني بود. داده هاي گردآوري شده از طريق نرم افزار SPSS نسخه 21 مورد آناليز قرار گرفتند.
يافته ها: شيوع چاقي و اضافه وزن در دانش آموزان به ترتيب
9.8 درصد و 13.2 درصد بود. 1.6 درصد دانش آموزان بدون صرف صبحانه و 13.8 درصد با مصرف نامنظم صبحانه به مدرسه مي رفتند. بين چاقي و اضافه وزن با جنس، سطح تحصيلات پدر و مصرف صبحانه ارتباط معني داري وجود داشت (P<0.05اما بين چاقي و اضافه وزن با سن، سطح تحصيلات مادر، شغل والدين و مصرف تنقلات رابطه معني داري يافت نشد (P>0.05).
نتيجه گيري: با توجه به نتايج بدست آمده شيوع چاقي و اضافه وزن در شهر سنندج ابعاد نگران کننده اي را در دانش آموزان دارد. بنابراين، اجراي برنامه هاي مداخله اي در جهت جلوگيري از رفتارهاي پرخطر چاقي و اضافه وزن در دانش آموزان ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 135
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی