برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1394 , دوره  16 , شماره  48 ; از صفحه 58 تا صفحه 66 .
 
عنوان مقاله: 

اثرات رويارويي کوتاه مدت با نانوذره و يون کبالت بر آبشش ماهي دانيو (Danio rerio)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: روند رو به رشد استفاده از نانوذرات در بخش هاي مختلف، نگراني هاي زيست محيطي را به همراه داشته است. نانوذرات کبالت از جمله نانوذراتي است که اطلاعات محدودي در مورد تاثيرات سميت آن بر آبزيان موجود است. از اينرو هدف اين پژوهش، بررسي تاثير نانوذرات کبالت و کبالت يوني بر آسيب شناسي بافت آبشش ماهي گورخري (Danio rerio) در شرايط آزمايشگاهي مي باشد.
روش بررسي: در اين مطالعه از پنج غلظت غيرکشند نانوذرات کبالت و کبالت يوني که عبارت بودند از 1، 10، 32، 100 و 200 ميلي گرم در ليتر به همراه گروه شاهد (فاقد هر گونه ماده شيميايي) استفاده گرديد. پس از 8 روز مواجهه با نانوذرات کبالت و کبالت يوني، بافت آبشش ماهيان نمونه برداري شد. براي انجام مطالعه بافت شناسي کلاسيک، نمونه ها پس از آماده سازي به روش هماتوکسيلين - ائوزين رنگ آميزي شده و به وسيله ميکروسکوپ نوري عکس برداري از لام ها صورت گرفت.
يافته ها: نتايج اين مطالعه نشان داد که نانوذرات کبالت و کبالت يوني موجب آسيب هايي نظير چماقي شدن رأس رشته ها، ادم، هيپرپلاژي، جوش خوردگي و آنوريسم در بافت آبشش ماهي گورخري شده است. همچنين ميزان آسيب ها در بافت آبشش در هر دو حالت نانو و يون کبالت وابسته به غلظت بوده است.
نتيجه گيري: بنابر يافته هاي اين مطالعه ميزان آسيب هاي ايجاد شده در حالت نانويي کبالت بيشتر از حالت يوني بوده است. همچنين هر دو حالت مي توانند آسيب هاي جدي در بافت آبشش ماهي گورخري ايجاد کنند و به همين دليل بايد از رهايش اين مواد به بوم سازگان هاي آبي پيشگيري شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 87
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی