برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي اثر افزودن غلظت هاي متفاوت اسانس گياه آويشن شيرازي به جيره بر سيستم ايمني در جوجه هاي گوشتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه پاتوبیولوژی دانشکده دام پزشکی، دانشگاه سمنان، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آويشن شيرازي يكي از شناخته شده ترين گياهان دارويي از تيره نعنا بوده و داراي خواص دارويي بسياري از جمله درمان عفونت ها و التهابات گوارشي و تنفسي و خواص ضد ميكروبي مي باشد و استفاده از پتانسيل دارويي اين گياهان در عرصه هاي مختلف بسيار ضروري به نظر مي رسد. هدف اين تحقيق بررسي اثر اسانس آويشن شيرازي به جيره جوجه هاي گوشتي بر سيستم ايمني اين پرندگان بود.
مواد و روش ها: غلظت هاي متفاوت از اسانس آويشن شيرازي به جيره جوجه هاي گوشتي افزوده شد و سپس عيار آنتي بادي هاي عليه سويه
B1 ويروس نيوكاسل و گلبول قرمز گوسفند و هم چنين ميزان تحريك لنفوسيت هاي T در گروه هاي مختلف مورد بررسي و آناليز قرار گرفت.
يافته ها: عيار پادتن هاي ايجاد شده عليه ويروس نيوكاسل، در گروه هاي دريافت كننده غلظت هاي
ppm 400 و 200 اسانس آويشن شيرازي در مقايسه با گروه شاهد به صورت معني داري (p<0.01) بالاتر بود. عيار پادتن هاي ايجاد شده عليه SRBC در گروه دريافت كننده ppm 400 اسانس، به صورت معني داري كم تر (p<0.05) و ميزان آن در گروه دريافت كننده ppm 200 به صورت معني داري (p<0.05) بالاتر از گروه شاهد مي باشد. هم چنين ميزان تورم پوست در آزمون DTH، 48 ساعت پس از تزريق آنتي ژن در گروه دريافت كننده ppm 200 اسانس به صورت معني داري بيش تر (p<0.05) از گروه شاهد بوده و در گروه دريافت كننده ppm 400 اسانس در زمان هاي 72 و 48 ساعت نسبت به ساير گروه ها به صورت معني داري (p<0.05) كم تر بود.
نتيجه گيري: اثرات اسانس آويشن شيرازي بر سيستم ايمني جوجه هاي گوشتي وابسته به دز بوده و در غلظت هاي پايين، اين گياه خاصيت تحريكي بر سيستم ايمني جوجه ها را نشان داد. ازاين رو، استفاده از آويشن شيرازي در غلضت هاي پايين براي افزايش مقاومت طيور در برابر عفونت هاي گوارشي و تنفسي توصيه مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 153
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی