برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير ليزر فتوکواگولاسيون رتين به روش هاي Pattern Scan و تک نقطه اي در تغييرات ايسکمي رتين و نئوواسکولاريزاسيون آن در بيماران مبتلا به رتينوپاتي ديابتي، يک کارآزمايي باليني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه چشم پزشکی، بیمارستان فیض، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: درمان استاندارد رتينوپاتي ديابتي پروليفراتيو، ليزر فتوکواگولاسيون رتين مي باشد اين درمان به صورت تک نقطه اي و Pattern scan انجام مي شود. هدف از اين مطالعه، ارزيابي تغييرات ايسکمي رتين و پسرفت نئوواسکولاريزاسيون رتين با استفاده از روش Pattern scan در مقايسه با تک نقطه اي در بيماران مبتلا به رتينوپاتي ديابتي پروليفراتيو بود.
روش ها: اين مطالعه، يک کارآزمايي باليني آينده نگر بود که در 146 چشم از 73 بيمار مبتلا به رتينوپاتي ديابتي پروليفراتيو انجام شد. يک چشم بيماران به صورت تصادفي با ليزر
Pattern scan و چشم ديگر، با ليزر تک نقطه اي تحت درمان قرار گرفت. بعد از مدت 6 ماه، ميزان پسرفت نئوواسکولاريزاسيون رتين در ناحيه ديسک عصب اپتيک و رتين و نيز تغييرات ايسکمي رتين بر اساس ميزان ناحيه خون رساني نشده که در فلورسئين آنژيوگرافي مشخص گرديد، مورد مقايسه قرار گرفت.
يافته ها: تفاوت معني داري در ميزان پسرفت نئوواسکولاريزاسيون رتين در ناحيه ديسک و رتين خارج از
Pole خلفي بر اساس ميزان ليک در آنژيوگرافي در دو روش ليزر شامل تک نقطه اي (P=0.31) و P=0.26) Pattern scan) وجود نداشت. پيشرفت ايسکمي در 9 چشم درمان شده با روش Pattern scan مشاهده شد، در حالي که اين ميزان پيشرفت در گروه ديگر تنها 2 مورد بود (P=0.02).
نتيجه گيري: نواحي پيشرفت ايسکمي رتين در گروه درمان شده با ليزر
Pattern scan در مقايسه با ليزر تک نقطه اي بالاتر بود. اين يافته نشان داد که مطالعات بيشتري لازم است تا روشي بهتر از Pattern scan پيدا شود که اثرات مشابه پسرفت ايسکمي رتين در روش تک نقطه اي داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 58
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی