3 SID.ir | بررسي ميزان ابتلا به اختلالات خواب در بيماران مبتلا به ريزش موي سکه اي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان ابتلا به اختلالات خواب در بيماران مبتلا به ريزش موي سکه اي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات بیماری‌های پوستی و سالک، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: ريزش موي سکه اي يا منطقه اي (AA يا Alopecia areata)، به بيماري مزمن التهابي اطلاق مي شود که مي تواند منجر به از دست دادن ناگهاني مو در ناحيه سر، ريش، ابرو، مژه و يا هر جاي ديگري از بدن شود. اتيولوژي ريزش موي سکه اي شناخته شده نيست، اما به نظر مي رسد که يک بيماري خود ايمني که تحت تاثير عوامل ژنتيک و استرس رواني بروز مي کند، عامل شروع اين بيماري باشد. محروميت از خواب و کيفيت پايين آن، به عنوان عاملي که با نتايج بسيار متنوعي از اختلالات فيزيکي و رواني همراه است، شناخته مي شود. يکي از عواقب اين اختلال، اثرات منفي بر روي سيستم ايمني و همچنين اثرات استرس زاي آن بر روي بدن است.
روش ها: در اين مطالعه مورد
- شاهدي، جمعيت مورد مطالعه 92 نفر شامل 2 گروه 46 نفره از بيماران مبتلا به ريزش موي سکه اي و افراد سالم بود. علاوه بر پرسش نامه اطلاعات دموگرافيگ و تاريخچه بيماري مبتلايان، پرسش نامه کيفيت خوابPittsburgh   Pittsburgh Sleep Quality Index)يا PSQI) که کيفيت خواب را در 7 قلمرو مختلف مي سنجد، توسط هر دو گروه تکميل و امتيازبندي شد. در انتها، داده ها جمع آوري شد و با استفاده از نرم افزار SPSS مورد آناليز قرار گرفت. P<0.05 به عنوان سطح معني داري تلقي شد.
يافته ها: ميزان ابتلا به اختلال خواب به طور معني داري در گروه مبتلا به ريزش موي سکه اي (
45.7 درصد) در مقايسه با افراد سالم (21.7 درصد) بالاتر بود. اختلافي در نمره آزمون و در نتيجه شدت اختلال خواب در بين بيماران مبتلا به ريزش موي سکه اي (Score=5.37) و افراد سالم Score=4.04)) وجود نداشت (P>0.05). ميزان ساعت خواب افراد مبتلا به ريزش موي سکه اي (با ميانگين 6.73 ساعت) نسبت به افراد سالم (با ميانگين 7.76 ساعت) به طور قابل توجهي از لحاظ آماري کمتر بود (P<0.05).
نتيجه گيري: در مجموع، در اين مطالعه ارتباط معني داري بين ميزان ابتلا به اختلال در کيفيت خواب و ابتلا به ريزش موي سکه اي وجود داشت که نشان دهنده بالاتر بودن ميزان اختلال خواب در بيماران مبتلا به ريزش موي سکه اي در مقايسه با گروه شاهد بود، اما اختلافي در شدت اختلال خواب در بين بيماران مبتلا به ريزش موي سکه اي و افراد سالم وجود نداشت. با توجه به نتايج اين مطالعه، به نظر مي رسد که اختلال خواب، مي تواند علت يا معلول ريزش موي سکه اي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 137
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی