برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1384 , دوره  10 , شماره  1 ; از صفحه 59 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

ميزان فعاليت بدني و نقش آن در سطح ليپيدهاي سرم در بالغين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

هدف: اختلالات متابوليك از قبيل چاقي، ديابت قندي، و ديس ليپيدمي ها از شايع ترين مشكلات جامع بشري هستند. ديس ليپيدمي يکي از عوامل عمده براي آترواسكلروز و بيماري عروقي كرونر مي باشد. ورزش نقش محافظتي در قبال بيماري قلبي عروقي دارد. از آنجايي كه ديس ليپيدمي در كشور ما شايع است، اين مطالعه با هدف بررسي ميزان فعاليت بدني و تاثير آن بر سطح چربي هاي سرم انجام شده است.
مواد و روشها: در اين مطالعه اپيدميولوژيك مقطعي حدود 11000 نفر از افراد بيست ساله و بالاتر از جمعيت تهران، بطور تصادفي انتخاب و اطلاعات پزشكي، وضعيت تن سنجي (آنتروپومتريك) و ميزان فعاليت بدني آنان بر اساس تقسيم بندي
Lipid Research Clinics (LRC) مشخص شد و اندازه گيري قند خون، تري گليسريد، كلسترول تام،LDL-C ,HDL-C ، كراتينين، T4 ,AIK.P. و TSH و آزمايش كامل ادرار انجام شد و بر اساس اطلاعات فوق افراد مورد مطالعه به دو گروه سالم و ديس ليپيدميك تقسيم شدند. گروه ديس ليپيدميك به دو گروه اوليه و ثانويه تفكيك شدند و سطح چربي هاي سرم بر اساس ميزان فعاليت بدني مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: نتايج حاصله شيوع كلي ديس ليپيدمي در جامعه ما را 68.5% نشان مي داد. بر اساس فعاليت بدني افراد در سه گروه قرار داشتند: كم فعاليت (62.8%)، فعاليت متوسط (13%) و فعاليت سنگين (24.2%) شيوع ديس ليپيدمي در آنها به ترتيب 69.4%، 68.5%، 65.5% بود
.
نتيجه گيري: در اين مطالعه مشخص گرديد كه با افزايش فعاليت فيزيكي شيوع ديس ليپيدمي كاهش مي يابد
(P<0.05) جامعه تهران كه يك نمونه فراگير از جمعيت شهري است از شيوع بالاي ديس ليپيدمي رنج مي برد و درصد بالايي از جمعيت به نوع ثانويه ديس ليپيدمي مبتلا مي باشند. كم فعاليتي در جامعه ما بسيار شايع است و اين مطالعه ارتباط آن با اختلالات چربي خون نشان مي دهد. بر اساس نتايج اين مطالعه اهميت توجه به ورزش هاي عمومي مشخص مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 130
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی