برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

همه گير شناسي اختلالات روان پزشكي در استان كرمان (سال 1380)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی روان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرکز تحقیقات روان پزشکی و روان شناسی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: امروزه تا حد زيادي بار اختلالات رواني در کشورهاي پيشرفته جهان به وسيله پرسش نامه هاي غربالگري و مصاحبه هاي باليني شناسايي شده، اما مطالعات همه گيري شناسي اختلالات رواني در کشور ما کوتاه و تعداد مطالعات انجام شده کم و محدود مي باشد. هدف پژوهش حاضر، برآورد شيوع اختلالات روان پزشکي در افراد 18 سال و بالاتر مناطق شهري و روستايي استان کرمان بود.
مواد و روش ها: اين مطالعه توصيفي – مقطعي در سال 1380 و در قالب طرح کشوري بررسي اختلالات روان پزشکي در ايران انجام گرديد. در اين مطالعه 876 نفر با روش نمونه گيري تصادفي خوشه اي و سيستماتيک از بين خانواده هاي موجود استان انتخاب شدند و با استفاده از پرسش نامه اختلالات عاطفي و اسکيزوفرنيا (SADS) بر اساس معيار هاي طبقه بندي DSM –IV، مورد بررسي قرار گرفتند.
يافته ها: نتايج اين بررسي نشان داد شيوع انواع اختلالات روان پزشکي در استان 19.62% مي باشد که اين شيوع در زنان 25.48% و در مردان 13.5% بود. اختلالات اضطرابي و خلقي به ترتيب با 8.33% و 7.19%، شايع ترين اختلالات روان پزشکي در استان بودند. شيوع اختلالات پسيکوتيک در اين مطالعه 0.46%، اختلالات عصبي – شناختي 1.93% و اختلالات تجزيه اي 1.71% بوده است. در گروه اختلالات خلقي، افسردگي اساسي با 5.59% و در گروه اختلالات اضطرابي، وسواس فکري – عملي با 2.85% شيوع بيشتري داشته اند. در اين مطالعه 13.93% افراد مورد مطالعه دچار حداقل يک اختلال روان پزشکي بوده اند. شيوع اختلالات روان پزشکي در استان در زنان با 17.67%، افراد گروه سني 66 سال و بيشتر با 29.82%، افراد همسر فوت شده با 33.33%، افراد ساکن در مناطق روستايي با 16.09%، افراد بي سواد با 17.57% و افراد بازنشسته با 29.03% بيش از گروه هاي ديگر بوده است.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه مسئوليت سياستگزاران و برنامه ريزان بهداشتي استان کرمان و کشور را در رابطه با تدوين برنامه هاي عملي و اجرايي بهداشت روان، بيش از پيش روشن مي سازد

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 113
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی