برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1384 , دوره  6 , شماره  3 ; از صفحه 201 تا صفحه 206 .
 
عنوان مقاله: 

كلون‌كردن ژن آنتي‌ژن ايمني‌بخشBacillus anthracis در Bacillus subtilis

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات
 
چکیده: 
سابقه و هدف: آنتي‌ژن ايمني‌بخش(PA) (Protective antigen) Bacillus anthracis به‌عنوان واكسن سياه زخم مورد استفاده قرار مي‌گيرد. كلون و بيان ژن PA در سويه‌هاي مختلف گزارش شده است كه بيش‌ترين بيان، درB. subtilis تا μg/ml 160 بوده است. هدف ازاين تحقيق كلون كردن ژن PA در ناقل بيان‌كننده pWB980 و انتقال آن به B. subtilis سويه WB600 مي‌باشد.
مواد و روش‌ها: در اين مطالعه پلاسميد
pXO1 از B. anthracis سويه Stern با روش قليا جدا و ترادف بازي  kb 4/2 ژن با استفاده از PCR تكثير گرديد. قطعه تكثير يافته به‌طور مستقيم  بر روي ناقل pTZ57R كلون و با استفاده از روش CaCl2 به E.coli سويه DH5α انتقال يافت. سپس ژن با آنزيم‌هاي SalI و  KpnIاز روي T-Vector جدا گرديد. واكنش اتصال بين قطعه ژن خالص شده PA و ناقل pWB980 گذاشته شد و سپس با روش Electroporation در V 1000 به  B. subtilis منتقل شد.
يافته‌ها: در اين تحقيق توانستيم ژن
PA را به‌وسيله PCR از B. anthracis سويه Stern جدا و ابتدا در پلاسميد pTZ57R كلون كرده و وجود ژن با تجزيه و تحليل آنزيمي، واكنش PCR و تعيين ترادف بازي (Sequencing) تاييد گرديد. سپس ژن بر روي ناقل بيان‌كننده pWB980 و در B. subtilis كلون و وجود ژن در دو كلني مقاوم به كانامايسين AMN1 و AMN3 با استفاده از تجزيه و تحليل آنزيمي و واكنش PCR تاييد گرديد.
نتيجه‌گيري: در اين تحقيق با تغيير در روش‌هاي مورد استفاده و استفاده از ناقل بيان‌كننده
pWB980 توانستيم ژن PA را درB. subtilis كلون كنيم. اين ژن براي اولين بار در ايران جدا و كلون شده است؛ هم‌چنين اين تحقيق اولين كار كلون كردن ژن در ميزبان B. subtilis در ايران مي‌باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مقبلی، م.، و ملک زاده، ف.، و زینلی، س.، و پریور، ک.، و مظاهری اسدی، م. (1384). کلون‌کردن ژن آنتی‌ژن ایمنی‌بخشBacillus anthracis در Bacillus subtilis. کومش, 6(3), 201-206. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=28161Vancouver : کپی

مقبلی مجید، ملک زاده فریدون، زینلی سیروس، پریور کاظم، مظاهری اسدی مهناز. کلون‌کردن ژن آنتی‌ژن ایمنی‌بخشBacillus anthracis در Bacillus subtilis. کومش. 1384 [cited 2021June14];6(3):201-206. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=28161IEEE : کپی

مقبلی، م.، ملک زاده، ف.، زینلی، س.، پریور، ک.، مظاهری اسدی، م.، 1384. کلون‌کردن ژن آنتی‌ژن ایمنی‌بخشBacillus anthracis در Bacillus subtilis. کومش, [online] 6(3), pp.201-206. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=28161. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 53 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی