برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1395 , دوره  18 , شماره  2 ; از صفحه 215 تا صفحه 219 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي علائم باليني و آزمايشگاهي مسموميت مزمن با سرب در جانبازان داراي تركش باقي مانده در بدن در مقايسه با گروه كنترل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات بیماری‌های متابولیسمی، معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، قزوین، ایران
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: باقي ماندن قطعات گلوله و تركش ناشي از انفجارات به عنوان علتي براي مسموميت با سرب مطرح شده است. مطالعه حاضر به منظور بررسي اين موضوع در جانبازان جنگ تحميلي داراي تركش باقي مانده در بدن و مقايسه آن با گروه كنترل طراحي شده است.
روش ها: در مطالعه مورد- شاهدي حاضر تعداد
30 نفر از مجروحين جنگ تحميلي به صورت تصادفي پس از اخذ رضايت آگاهانه جهت شركت در مطالعه انتخاب گرديدند. آن ها در خصوص علائم احتمالي مسموميت با سرب تحت معاينه و بررسي هاي آزمايشگاهي شامل سطح خوني سرب، U/A از نظر پروتئين، گلوكز و فسفات، CBC، RETIC، PBS، BUN، Cr، Uric Acid و مقايسه با 30 نفر به عنوان گروه كنترل قرار گرفتند.
يافته ها: ميانگين سطح خوني سرب در گروه مورد 10.73±4.73 و در گروه شاهد 10.01±5.82 ميكروگرم در دسي ليتر بود كه اختلاف آن ها معني دار نبود (P=0.533). اختلاف دو گروه در ميزان MCV، كراتينين و FBS معني دار بود (P-value به ترتيب 0.009، 0.022 و 0.023). در خصوص باقي متغيرها (هموگلوبين، تري گليسريد، كلسترول و آنزيم هاي كبدي)، اختلاف دو گروه معني دار نبود.
نتيجه گيري: يافته هاي مطالعه حاضر نشان داد كه اگر چه سطح خوني سرب در افراد داراي تركش باقي مانده نسبت به گروه شاهد بالاتر است، اما اختلاف آن ها از نظر آماري معني دار نيست و در هيچ يك از افراد مطالعه علائم آزمايشگاهي مويد مسموميت با سرب يافت نگرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مهرتاش، ب.، و کاظمی فر، ا.، و حبیبی رودسری، ف.، و اویسی، س. (1395). بررسی علائم بالینی و آزمایشگاهی مسمومیت مزمن با سرب در جانبازان دارای ترکش باقی مانده در بدن در مقایسه با گروه کنترل. مجله طب نظامی, 18(2), 215-219. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=280905Vancouver : کپی

مهرتاش بهرام، کاظمی فر امیرمحمد، حبیبی رودسری فرید، اویسی سونیا. بررسی علائم بالینی و آزمایشگاهی مسمومیت مزمن با سرب در جانبازان دارای ترکش باقی مانده در بدن در مقایسه با گروه کنترل. مجله طب نظامی. 1395 [cited 2021July28];18(2):215-219. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=280905IEEE : کپی

مهرتاش، ب.، کاظمی فر، ا.، حبیبی رودسری، ف.، اویسی، س.، 1395. بررسی علائم بالینی و آزمایشگاهی مسمومیت مزمن با سرب در جانبازان دارای ترکش باقی مانده در بدن در مقایسه با گروه کنترل. مجله طب نظامی, [online] 18(2), pp.215-219. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=280905. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 394 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی