برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

درآمدي بر واژه گزيني مردمي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

زبان، تا آن زمان که زنده و زايا باشد، پيوسته واژه هاي نو توليد مي کند تا نياز جامعه زباني خود را برطرف سازد. توليد واژه هاي نو، که ما آن را اصطلاحا واژه گزيني مي ناميم، از دو طريق صورت مي گيرد که يکي مردمي و ديگري رسمي است. واژه گزيني مردمي همان فرايند طبيعي و عادي و عمومي است که، در اصل، باعث پيدايش خود زبان بوده و جلوه و نتيجه استعدادي است که در انسان براي زبان داشتن وجود دارد. اما واژه گزيني رسمي عملي است آگاهانه و برنامه ريزي شده که نتيجه مديريت فرد يا موسسه اي است که در اين باب مسوليتي بر عهده دارد. اين نوع واژه گزيني بر پايه قواعدي صورت مي گيرد که از پيش وضع شده است.
واژه گزيني رسمي ناشي از توسعه علم و تمدن و صنعت است. پديد آمدن مفاهيم و ابزارها در اثر رشد علم و صنعت توليد واژه هايي خاص آن مفاهيم و ابزارها را ايجاب مي کند و اشخاص يا موسسات علمي را وا مي دارد تا آگاهانه و حساب شده به واژه گزيني بپردازند. در مقايسه با زبان مردم، که همچون رودخانه اي در مسير طبيعي اما کج و معوج به راه خود ادامه مي دهد، واژه گزيني رسمي به ايجاد و گسترش زبان علم مي پردازد و آن را در جوي و جدول هاي مهندسي شده به جريان مي اندازد. واژه گزيني رسمي همان کاري است که موسسات واژه گزيني و اصطلاح شناسي ملي و بين المللي بر عهده دارند و در ايران نيز ده ها سال است که فرهنگستان گاه بدان دست يازيده و گاه از آن دست کشيده است.
هرکس در زبان مردم تامل و تحقيق کند تصديق مي کند که مردم، بدون اتکا به موسسات واژه گزيني رسمي، براي رفع نيازهاي خود، لغت هاي تازه مي سازند. اگر يک کتاب فرهنگ لغت فارسي امروز را با کتابي مشابه آن که متعلق به پانصد يا دويست سال پيش باشد مقايسه کنيم، به انبوهي از لغات تازه بر مي خوريم که عمدتا محصول واژه گزيني مردمي است و درصد کمي از آنها به واژه گزيني رسمي تعلق دارد. تفاوت واژه هاي مردمي با واژه هاي رسمي شبيه تفاوت گل ها و گياهان صحرايي با گل ها و گياهان گلخانه اي است. گل هاي صحرايي خودرو و فراوان و وحشي اند و زيبايي و نظمي دارند که همه کس قادر به درک و ديدن آن نيست....

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 244
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی