برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

رابطه فعاليت ورزشي دوران بارداري و قبل از آن با ديابت بارداري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* میدان ارم، مجتمع دانشگاه شیراز، دانشکده علوم تربیتی، بخش تربیت بدنی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: بارداري دوره اي در زندگي زنان است که معمولا با کاهش سطح فعاليت بدني روزانه مادر همراه است. با اين حال حفظ سطح کافي از فعاليت بدني روزانه در دوران بارداري براي مادر و کودک مهم است. اين مطالعه به منظور تعيين رابطه فعاليت ورزشي دوران بارداري و قبل از آن با ديابت بارداري انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه مورد - شاهدي روي 80 زن باردار مبتلا به ديابت بارداري و 57 زن باردار غيرمبتلا به ديابت بارداري انجام شد. با روش مصاحبه فعاليت ورزشي در يک سال قبل از بارداري و هشت سال قبل از آن و سه ماهه هاي اول و دوم بارداري ثبت گرديد.
يافته ها: شرکت منظم در فعاليت ورزشي زنان غيرديابتي نسبت به زنان ديابتي در همه دوره ها بيشتر بود (
P<0.05). شرکت منظم در فعاليت ورزشي در يکسال قبل از بارداري و سه ماهه دوم بارداري رابطه معکوس و معني داري با ديابت بارداري داشت (P<0.05). هزينه انرژي ورزشي سه ماهه دوم بارداري رابطه معني داري با کاهش ديابت بارداري داشت (P<0.05).
نتيجه گيري: فعاليت ورزشي منظم در دوران بارداري و قبل از آن مي تواند در کاهش احتمال ديابت بارداري موثر باشد. فعاليت ورزشي در يک سال قبل و به طور ويژه سه ماهه دوم بارداري نقش مهم تري در پيش بيني ديابت بارداري دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

موسوی، س.، و کوشکی جهرمی، م.، و ثالثی، م.، و نام آورجهرمی، ب. (1395). رابطه فعالیت ورزشی دوران بارداری و قبل از آن با دیابت بارداری. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان, 18(3 (پی در پی 59)), 79-85. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=279896Vancouver : کپی

موسوی سیده عصمت، کوشکی جهرمی مریم، ثالثی محسن، نام آورجهرمی بهیه. رابطه فعالیت ورزشی دوران بارداری و قبل از آن با دیابت بارداری. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان. 1395 [cited 2021October19];18(3 (پی در پی 59)):79-85. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=279896IEEE : کپی

موسوی، س.، کوشکی جهرمی، م.، ثالثی، م.، نام آورجهرمی، ب.، 1395. رابطه فعالیت ورزشی دوران بارداری و قبل از آن با دیابت بارداری. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان, [online] 18(3 (پی در پی 59)), pp.79-85. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=279896. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 162 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی