برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر تزريق داخل بطني ويتامين C بر ساختار بافتي شکنج دندانه اي هيپوکامپ موش هاي صحرايي صرعي شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سبزوار، جنب پلیس راه، دانشکده پزشکی سبزوار
 
چکیده: 

زمينه و هدف: هيپوکامپ يکي از نواحي مهم قشر مغز است که در صرع درگير مي شود. اين مطالعه به منظور تعيين اثر تزريق داخل بطني ويتامين C بر ساختار بافتي شکنج دندانه اي هيپوکامپ موش هاي صحرايي صرعي شده انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي 40 سر موش صحرايي نر بالغ به صورت تصادفي به 5 گروه 8 تايي تقسيم شدند. سه گروه پس از صرعي شدن با پنتلين تترازول، دوزهاي 12.5، 25، 50
mg/kg/bw از ويتامين C را به صورت تزريق داخل بطني به مدت 28 روز دريافت کردند. گروه چهارم پس از صرعي شدن با پنتلين تترازول، سرم فيزيولوژي و گروه پنجم (سالم) سرم فيزيولوژي دريافت نمودند. حيوانات پس از گذراندن دوره درمان با داروي کتامين بيهوش شده و هيپوکامپ آنها خارج گرديد. پس از پاساژ بافتي و مقطع گيري کرونال اسلايدها با هماتوکسيلين ائوزين رنگ آميزي و با ميکروسکوپ نوري به طور تصادفي سيستماتيک چهل ميدان انتخاب و شمارش نورون هاي شکنج دندانه اي هيپوکامپ انجام گرديد. تغييرات مورفولوژي با روش ايمونوهيستوشيمي ارزيابي شد.
يافته ها: ميانگين تعداد نورون هاي سالم سلول هاي شکنج دندانه اي هيپوکامپ موش هاي صحرايي گروه دريافت کننده ويتامين
C به ميزان 25 mg/kg/bw بيش از گروه هاي 12.5 mg/kg/bw ، 50 بود (P<0.05). اين ميزان در گروه صرعي شده دريافت کننده سرم فيزيولوژي کمتر از گروه سالم و نيز کمتر از گروه هاي تجربي بود (P<0.05). تغييرات شديد در مورفولوژي سلول هاي شکنج دندانه اي هيپوکامپ در موش هاي صحرايي گروه صرعي شده دريافت کننده سرم فيزيولوژي مشاهده شد (P<0.05). کمترين تغييرات مورفولوژي در موش هاي صحرايي گروه دريافت کننده ويتامين C به ميزان mg/kg/bw 25 مشاهده گرديد (P<0.05).
نتيجه گيري: تزريق داخل بطني ويتامين
C در موش هاي صحرايي صرعي شده با PTZ اثر حفاظتي بر روي نورون هاي شکنج دندانه اي داشته و اين اثر وابسته به دوز بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 81
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی