برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي مقايسه اي محيط كار براساس نظام آراستگي محيط قبل و بعد از اجرا در بخش هاي پشتيباني بيمارستان اميراعلم

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات مدیریت ارائه خدمات سلامت، پژوهشکده آینده پژوهی در سلامت، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: امروزه به كارگيري اصول و الگوهاي مديريتي جهت بهبود كيفيت يكي از بهترين راه هاي رقابت و توسعه بيمارستان ها است. يكي از الگوهاي اساسي در بهبود كيفيت، نظام آراستگي است كه روحيه، نشاط، ايمني و كيفيت را به ارمغان مي آورد. مطالعه حاضر با هدف تعيين و مقايسه وضعيت محيط كار براساس نظام آراستگي محيط قبل و بعد از اجراي آن در بخش هاي پشتيباني بيمارستان اميراعلم مي باشد.
روش بررسي: اين پژوهش از نوع توصيفي بود كه به صورت مقطعي در بخش هاي آشپزخانه، تاسيسات و رختشويخانه در بيمارستان اميراعلم انجام شد. اطلاعات بخش هاي مورد نظر قبل و بعد از تغييرات توسط پنج چك ليست كه هركدام مرتبط با هر يك از ابعاد نظام آراستگي طراحي شده بود، ثبت گرديد. تحليل اطلاعات با نرم افزار SPSS.19 و آزمون Wilcoxon انجام گرفت.
يافته ها: در بخش آشپزخانه در كليه مراحل ميانگين امتياز بعد از اجراي نظام آراستگي بيشتر از قبل از اجرا بود، و اين افزايش ميانگين در دو مرحله ي اول و پنجم معنادار بود. در بخش هاي تاسيسات و رختشويخانه نيز به جز در هدف آراسته سازي كاركنان، در كليه اهداف و مراحل اجراي نظام آراستگي، باعث افزايش ميانگين امتيازات شد كه ارتباط معني داري را نشان داد.
نتيجه گيري: با استقرار نظام آراستگي در بخش هاي بيمارستان اميراعلم مي توان انتظار داشت منافع اقتصادي، كارايي، رضايت و بهره وري كاركنان و رضا مندي بيماران افزايش يابد. پيشنهاد مي شود ضمن تشكيل كميته نظام آراستگي، اين نظام در ساير بخش هاي بيمارستاني نيز مستقر گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 287
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی