برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1395 , دوره  5 , شماره  4 ; از صفحه 33 تا صفحه 42 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه ي بين ميزان آگاهي و سطح اضطراب قبل از عمل در بيماران کانديد عمل جراحي مغز و اعصاب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، میدان آزادی، پردیس دانشگاه فردوسی، دانشکده علوم پیراپزشکی، گروه مدارک پزشکی و فناوری اطلاعات سلامت
 
چکیده: 

هدف: اضطراب از شايعترين مشکلات قبل از عمل جراحي است و با توجه به تکنيکهاي پيشرفته جراحي، همچنان اکثر بيماران اضطراب قبل از عمل را تجربه مي نمايند. اين مطالعه با هدف تعيين رابطه بين ميزان آگاهي بيماران از روشها و عوارض عمل جراحي مغز و اعصاب و اضطراب قبل از عمل در بيمارستانهاي آموزشي مشهد انجام شد.
روش بررسي: اين پژوهش از نوع توصيفي- تحليلي بود که در سال 1393 انجام شد. جامعه پژوهش کليه بيماران مشمول عمل جراحي مغز و اعصاب با هوشياري نسبي که هنوز عمل جراحي نشده و يا منتظر عمل جراحي بودند را تشکيل داد. بر اساس مطالعات قبلي و فرمول محاسبه حجم نمونه تعداد 10 درصد بيماران کانديد عمل جراحي مغز و اعصاب در 8 ماهه نخست سال 1393 (104بيمار) انتخاب شد. ابزار جمع آوري اطلاعات در قسمت بررسي ميزان آگاهي بيماران از روش جراحي و عوارض عمل، پرسشنامه محقق ساخته و در قسمت بررسي شدت اضطراب بيماران از عمل جراحي، پرسشنامه استاندارد بک (
Beck) بود. تجزيه و تحليل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS صورت گرفت.
يافته ها: در خصوص اضطراب کل بيماران 3.8 درصد اضطراب بسيار کم و يا اضطراب نداشتند،
34.6 درصد اضطراب خفيف، 43.3 درصد اضطراب متوسط و 18.3 درصد اضطراب شديد داشتند. متوسط اضطراب در بيماران 19.16±14.05 بوده است. آشنايي بيماران از عوارض عمل جراحي و روش عمل در حد متوسط بود.افرادي که سابقه بستري در بيمارستان داشتند اضطراب کمتري نسبت به گروه ديگر داشتند (p=0.027).
نتيجه گيري: با توجه به يافته ها، بيماراني که با محيط آشنايي داشتند اضطراب کمتري احساس مي کردند بنابراين ارائه سطح مناسبي از اطلاعات و پاسخگويي به نيازهاي اطلاعاتي بيماران و اطرافيان آنها هنگام اخذ رضايت آگاهانه و آشنايي بيمار با محيط و شرايط اتاق عمل مي تواند در کاهش سطح اضطراب بيماران کانديد عمل جراحي مغز و اعصاب تاثيرگذار باشد. توجه به نيازهاي اطلاعاتي اين بيماران بايد به طور مداوم مورد ارزيابي و پايش قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 171
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی