برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير ضخامت هاي مختلف ماده بر ميزان پليمريزاسيون در كامپوزيت هاي بالك فيل فلوابل

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

سابقه و هدف: محدوديت عمق کيور و تاثير آن بر ميزان پليمريزاسيون از مشکلات کار با کامپوزيتهاي نوري مي باشد که عامل مهمي در شکست کلينيکي ترميم هاي کامپوزيتي است. يکي از راههاي مقابله با آن استفاده از کامپوزيتهاي بالک فيل معرفي شده اما تحقيقات تا کنون به نتيجه هماهنگي دست نيافته اند لذا در اين تحقيق به بررسي تاثير ضخامت بر ميزان پليمريزاسيون سه نوع کامپوزيت بالک فيل و هيبريد در سال 1395 پرداختيم.
مواد و روش ها: در اين تحقيق تجربي- آزمايشگاهي دو نوع کامپوزيت بالک فيل فلوابل
Filtek™ Bulk Fill Flowable،
X-tra Base و گروه شاهد کامپوزيت هيبريد Filtek™ Z250 Universal را در تعداد 108 نمونه در مولدهاي برنجي داراي حفره اي به ابعاد 10´4´2 ميلي متر قرار داديم، پس از200 ثانيه نوردهي با دستگاه لايت کيور Demi™ Plus کاليبره شده با دستگاه راديومتر Minamel، 24 ساعت در دستگاه انکوباتور در دماي 37 درجه سانتي گراد نگهداري، سپس ريزسختي آنها در دستگاه سختي سنج Vickers V-TestII به مدت 15 ثانيه تحت نيروي 300 گرم، 3 بار در هر يک از ضخامتهاي 5-4-3-2-1-1.0 ميلي متر اندازه گيري و ميانگين محاسبه شد. يافته ها با آزمون آماري ANOVA بررسي شدند.
يافته ها: بيشترين ريزسختي مربوط به
Filtek™ Z250 Universal در ضخامت 1.0 ميلي متر به ميزان 8.0±8.98 و کمترين آن مربوط به Filtek™ Bulk Fill Flowable در ضخامت 5 ميلي متر به ميزان 7.0±5.31 بود که اين اختلاف در تمام ضخامتها به لحاظ آماري معني دار بود. (001.0>P)
نتيجه گيري: به نظر مي رسد ريزسختي کامپوزيت
Filtek™ Z250 Universal در سطح ترميم بهتر از ساير کامپوزيت هاست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 117
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی