برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1395 , دوره  17 , شماره  55 ; از صفحه 12 تا صفحه 21 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير آموزش حضوري بر ميزان آگاهي، نگرش و عملکرد دانش آموزان دختر در مورد کم خوني ناشي از فقرآهن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پزشکی، علوم پزشکی مراغه، مراغه، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: کم خوني ناشي از فقر آهن يکي از مشکلات تغذيه اي شايع در جهان است که شيوع آن در دختران بعد از بلوغ به دليل خونريزي ماهيانه افزايش مي يابد. هدف از انجام اين مطالعه تعيين تاثير آموزش حضوري بر ميزان آگاهي، نگرش و عملکرد دانش آموزان دختر در مورد کم خوني ناشي از فقرآهن مي باشد.
مواد و روش کار: در اين مطالعه مداخله اي (نيمه تجربي) 300 نفر از دانش آموزان دختر سه پايه اول دبيرستان هاي شهر مراغه (150 نفر در گروه مداخله و 150 نفر در گروه کنترل) به طور تصادفي انتخاب و وارد مطالعه شدند. قبل از اجراي برنامه آموزشي ميزان آگاهي، نگرش و عملکرد به وسيله پرسشنامه مورد بررسي قرار گرفت و پس از اجراي برنامه آموزشي و با گذشت 45-30 روز از مداخله، تاثير آموزش بهداشت در هر دو گروه مداخله و کنترل مورد مقايسه قرار گرفت.
يافته ها: نتايج نشان داد قبل از آموزش اختلاف معناداري بين گروه هاي مورد مطالعه از نظر آگاهي، نگرش و عملکرد وجود ندارد اما بعد از انجام مداخله آموزشي اختلاف معناداري در آگاهي، نگرش و عملکرد در گروه مداخله ديده شد (
P<0.0001).
نتيجه گيري: نمرات آگاهي، نگرش و عملکرد دانش آموزان گروه مداخله افزايش يافته بود اين بدان معناست که انجام مداخله آموزشي باعث مطلوب تر شدن آگاهي، نگرش و عملکرد گرديده است. بنابراين با افزايش آگاهي مي توان گامي مهم در جهت پيشگيري از کم خوني ناشي از فقر آهن و ارتقاء سلامت دانش آموزان برداشت و آموزش دختران که مادران آينده اند، تاثيري مستقيم در آموزش نسل آينده دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 151
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی