برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير حضور امنيتي آمريکا و چين در حوزه ژئوپليتيک خليج فارس بر امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

اين مقاله به بررسي حضور امنيتي آمريکا و چين در ژئوپليتيک خليج فارس مي پردازد و پس از بررسي رويکردهاي اين دو کشور در اين حوزه، تاثير آن را بر امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران بررسي مي نمايد. بر اين اساس سوال اصلي اين است، حضور امنيتي چين و آمريکا در حوزه ژئوپليتيک خليج فارس چه تاثيري بر امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران دارد؟
پاسخ موقت اين است که، حضور امنيتي چين و آمريکا در حوزه ژئوپليتيک خليج فارس از طريق دخالت در ترتيبات امنيتي منطقه و حضور در منطقه، امنيت ملي جمهوري اسلامي ايران را با تهديدها و چالش هايي به صورت مستقيم روبرو ساخته است.
طبق اين فرضيه رويکرد ايالات متحده در حوزه خليج فارس بيشتر نظامي و دخالت در ترتيبات امنيتي، سياسي و اقتصادي منطقه است، در حالي که چين بيشتر در پي حفظ امنيت انرژي براي حفظ و ارتقاي رشد اقتصادي خود مي باشد. اين دو رويکرد در ابعاد مختلف بر امنيت ملي ايران تاثير مي گذارد و امنيت ملي ايران را بسيار در معرض تهديد قرار مي دهد. به دليل اينکه حضور اين دو کشور در محيط امنيتي مستقيم ايران صورت مي گيرد تاثير منفي اين حضور بر امنيت ملي ايران به صورت مستقيم است. چنين مساله اي به دليل اينکه کشورهاي حوزه خليج فارس را ترغيب به بازي با حاصل جمع جبري صفر مي کند و همچنين موازنه قوا را در اين منطقه دامن مي زند به طور کلي تاثير منفي بر امنيت کل منطقه مي گذارد، در صورتي که امنيت ملي ايران از طريق نبود بازيگران فرامنطقه اي در ژئوپليتيک خليج فارس ارتقاء مي يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 286
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی