برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ديدگاه زوجين و ارايه دهندگان خدمات مشاوره اي در مورد برنامه مشاوره ازدواج: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: بيش از يک دهه از شروع برنامه مشاوره ازدواج در ايران ميگذرد اما به رغم تغيير شرايط و نيازها، کيفيت اين برنامه در طول زمان تغيير اساسي نکرده است. هدف از اين مطالعه بررسي ديدگاه زوجين و ارائه دهندگان خدمات مشاوره اي در مورد برنامه مشاوره ازدواج است.
مواد و روش کار: اين مطالعه توصيفي کيفي در سال 1393 بر روي 153 زوج و 6 ارائه دهنده خدمات مشاوره ازدواج مرکز عظيما انجام شد. جامعه پژوهش شامل داوطلبين ازدواج شرکت کننده در کلاس مشاوره ازدواج، زوجيني که يک سال از ازدواج آنها گذشته و ارائه دهندگان خدمات مشاوره ازدواج بودند. نمونه گيري به شيوه غير تصادفي و مبتني بر هدف انجام شد. انتخاب افراد براي شرکت در بحث گروهي بر اساس تحصيلات و طبقه اجتماعي انجام شد. گردآوري اطلاعات به روش بحث گروهي در 30 گروه متمرکز کوچک انجام شد. تجزيه و تحليل اطلاعات بر اساس تحليل محتوي انجام شد. کليه نظرات چند بار خوانده شد و سپس کدگذاري انجام شد.
يافته ها: از تجزيه و تحليل نظرات شرکت کنندگان در مورد جلسات فعلي مشاوره قبل از ازدواج کداصلي نارضايتي از جلسات به دست آمد. دلايل نارضايتي شامل خلاصه گويي و بيان مبهم مطالب، ارائه مطالب آموزشي ساده و پيش پا افتاده، محدودبودن و نامناسب بودن زمان جلسه و استفاده از روش ثابت سخنراني بود. از ديدگاه زوجين محتواي آموزشي مناسب شامل آموزش مهارت هاي زندگي، تنظيم خانواده و مسايل بهداشتي بود و برگزاري کلاسها بصورت کلاس هاي منفک خانم ها و آقايان و استفاده از متخصصين با تجربه در ارائه مطالب بود.
بحث و نتيجه گيري: برنامه مشاوره ازدواج فعلي نيازهاي آموزشي متنوع افراد شرکت کننده در کلاسها را در برنمي گيرد و نيازمند تغييرات اساسي هم از بعد محتوا و نوع ارائه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 275
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی