برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع و ارتباط متغيرهاي فردي با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) در زندانيان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، معاونت پژوهشی
 
چکیده: 

مقدمه: اختلال استرس پس از سانحه يکي از اختلالات اضطرابي است که توسط رويدادي خاص ايجاد مي شود که اين رويداد خاص مي تواند وقايع فاجعه آميز (بلاياي طبيعي، جنگ، حبس در اردوگاه کار اجباري) و يا ناملايمات عادي تر (مرگ بستگان، طلاق، کيف زني) باشد که در اين رويدادها آنچه اهميت دارد واکنش فرد است. از آنجا که زندانيان در معرض چنين رويدادهايي قرار دارند، اين پژوهش با هدف تعيين ميزان شيوع اختلال استرس پس از سانحه در اين گروه انجام شد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به روش زمينه يابي از نوع مقطعي و همبستگي بود که بر روي 584 زنداني زندان زاهدان در سال 1389 که به روش نمونه گيري در دسترس انتخاب شدند انجام شد. اعضاي نمونه به صورت گروهي و در داخل زندان به پرسشنامه اختلال استرس پس از سانحه (مي سي سي پي) پاسخ دادند. داده هاي جمع آوري شده با استفاده از آزمون آماري خي دو، تحليل واريانس يک عاملي، آزمون تعقيبي توکي و تحليل مميز مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: نتايج نشان داد که ميزان شيوع اختلال استرس پس از سانحه در زندانيان 26 درصد بود. متغيرهاي جمعيت شناختي مانند سن، نوع جرم و طول مدت حبس سپري شده با اختلال استرس پس از سانحه مرتبط بوده ولي سطح تحصيلات، شغل و وضعيت تاهل با اين اختلال رابطه اي نشان ندادند.
بحث و نتيجه گيري: نتايج نشان داد که زندانيان در معرض خطر اختلال استرس پس از سانحه قرار دارند. اين امر لزوم آموزش مهارتهاي مقابله اي براي زندانيان و پيشگيري از اين اختلال را خاطر نشان مي سازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رقیبی، م.، و شیرآبادی، ع.، و معلمی، ص.، و نریمانی، م. (1395). بررسی شیوع و ارتباط متغیرهای فردی با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) در زندانیان. علوم مراقبتی نظامی, 3(1 (مسلسل 7)), 10-17. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=277035Vancouver : کپی

رقیبی مهوش، شیرآبادی علی اکبر، معلمی صدیقه، نریمانی محمد. بررسی شیوع و ارتباط متغیرهای فردی با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) در زندانیان. علوم مراقبتی نظامی. 1395 [cited 2021November29];3(1 (مسلسل 7)):10-17. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=277035IEEE : کپی

رقیبی، م.، شیرآبادی، ع.، معلمی، ص.، نریمانی، م.، 1395. بررسی شیوع و ارتباط متغیرهای فردی با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) در زندانیان. علوم مراقبتی نظامی, [online] 3(1 (مسلسل 7)), pp.10-17. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=277035. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 242 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی