برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مهر 1395 , دوره  26 , شماره  141 ; از صفحه 143 تا صفحه 148 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر محافظتي ميريستين در ژنوتوکسيسيته ناشي از اندوسولفان بر لنفوسيت هاي خوني انسان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات علوم دارویی، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ایران
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ميريستين به عنوان يک فلاونوئيد طبيعي در چاي و قهوه، اثرات فارماکولوژيک وسيعي دارد. اندوسولفان موتاژن بوده و توانايي القاي آسيب هاي ژنتيکي در سلول هاي خوني انسان را دارد. هدف از اين مطالعه، بررسي اثر محافظتي ميريستين در برابر آسيب DNA ناشي از اندوسولفان در لنفوسيت هاي خون انسان مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي، نمونه هاي خوني پس از 3 ساعت انکوباسيون با غلظت هاي مختلف ميريستين، با
Mµ 10 اندوسولفان براي 24 ساعت انکوبه شدند. سپس جهت ارزيابي توليد ميکرونوکلئوس در لنفوسيت هاي دو هسته اي مهار شده در سيتوکينز، لام تهيه شد و با ميکروسکوپ نوري بررسي شد. سپس با استفاده از نرم افزار PRISM و آزمون (ANOVA (posttest: Tukey، مقادير مختلف ميانگين ها با هم مقايسه شد.
يافته ها: انکوبه کردن نمونه هاي خوني با اندوسولفان موجب القاي ژنوتوکسيسيته در لنفوسيت ها شده و مجاور نمودن سلول ها از قبل با ميريستين به مقدار قابل توجهي تعداد ميکرونوکلئوس ها را کاهش مي دهد (
p<0.01). نتايج اين مطالعه نقش موثر ميريستين به عنوان عامل محافظتي در برابر ژنوتوکسيسيته حشره کش اندوسولفان را نشان مي دهد.
استنتاج: ميريستين به عنوان آنتي ژنوتوکسيک قوي در برابر آسيب هاي
DNA ناشي از اندوسولفان آشکار شد که مي تواند حاصل مکانيسم به دام اندازي و اسکاونجري راديکال هاي آزاد و جلوگيري از اثرات مخرب آن ها باشد. از آن جا که ميريستين يک ترکيب طبيعي و بدون خطر مي باشد، از آن مي توان به عنوان يک مکمل جهت محافظت افراد در برابر مخاطرات شيميايي و محيطي سود جست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 133
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی