برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1395 , دوره  4 , شماره  1 ; از صفحه 50 تا صفحه 57 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير تمرينات ورزشي بر سطوح RBP4 سرمي و ميزان مقاومت به انسولين در زنان مبتلا به ديابت نوع دو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده تربیت بدنی، دانشگاه تهران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: رتينول متصل به پروتئين (RBP4) 4 به عنوان يک آديپوکاين در تنظيم عملکرد انسولين و متابوليسم گلوکز شرکت دارد. افزايش سطح سرمي رتينول متصل به پروتئين 4 موجب بروز اختلال در تحمل گلوکز و نيز مقاومت به انسولين مي گردد. تمرينات ورزشي سبب بهبود حساسيت پذيري به انسولين مي شود. اما هنوز تاثير تمرين قدرتي بر رتينول متصل به پروتئين 4 در بيماران ديابتي و مقايسه آن با تمرين استقامتي مشخص نشده است. اين پژوهش با هدف بررسي اثر تمرينات ورزشي بر سطوح رتينول متصل به پروتئين 4 سرمي و ميزان مقاومت به انسولين در زنان مبتلا به ديابت نوع 2 انجام شد.
روش ها: اين مطالعه به روش نيمه تجربي و با مشارکت 23 نفر از بيماران ديابتي نوع 2 انجام شد. واحدهاي مورد پژوهش به صورت در دسترس انتخاب و به 2 گروه تجربي 8 نفره با تمرين استقامتي و قدرتي و نيز يک گروه کنترل 7 نفره تخصيص داده شدند. برنامه تمرين استقامتي با شدت (50 تا 70 درصد) حداکثر ضربان قلب و تمرين قدرتي با شدت (60 تا 70 درصد
1RM) به مدت 10 هفته 3 روزه اجرا شد. نمونه هاي خوني در حالت ناشتا از همه مشارکت کنندگان به منظور ارزيابي سطح سرمي رتينول متصل به پروتئين 4 و انسولين خون گرفته شد.
نتايج: ميانگين و انحراف معيار سني واحد هاي مورد مطالعه
50±3 سال بود. بعد از مداخله مقادير رتينول متصل به پروتئين 4 در گروه با تمرينات قدرتي در مقايسه با گروه با تمرينات استقامتي کاهش معناداري يافت (p=0.03). همچنين سطوح سرمي گلوکز، بعد از مداخله در هر دو گروه تجربي کاهش معناداري داشت (p<0.05).
نتيجه گيري:کاهش مقادير رتينول متصل به پروتئين 4 با کاهش درصد چربي بدن همراه است و تمرين قدرتي با کاهش درصد چربي بدن سبب کاهش سطوح رتينول متصل به پروتئين 4، کاهش گلوکز و بهبود حساسيت به انسولين مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سوری، ر.، و یزدان دوست، ه.، و مسیبی، ز.، و خادمی، س. (1395). تاثیر تمرینات ورزشی بر سطوح RBP4 سرمی و میزان مقاومت به انسولین در زنان مبتلا به دیابت نوع دو. مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه, 4(1), 50-57. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=276256Vancouver : کپی

سوری رحمان، یزدان دوست هانیه، مسیبی زهرا، خادمی سیدحسین. تاثیر تمرینات ورزشی بر سطوح RBP4 سرمی و میزان مقاومت به انسولین در زنان مبتلا به دیابت نوع دو. مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه. 1395 [cited 2021November29];4(1):50-57. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=276256IEEE : کپی

سوری، ر.، یزدان دوست، ه.، مسیبی، ز.، خادمی، س.، 1395. تاثیر تمرینات ورزشی بر سطوح RBP4 سرمی و میزان مقاومت به انسولین در زنان مبتلا به دیابت نوع دو. مجله دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه, [online] 4(1), pp.50-57. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=276256. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 178 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی